Skafoid kaynamama tanılı hastalarda vaskülarize kemik grefti ile tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Vascularized bone grafting in scaphoid nonunion.
  1. Tez No: 729444
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÇİFTASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç. Bu çalışmada skafoid kaynamama tedavisinde vaskuler saplı kemik grefti uygulanan hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır Yöntem. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne Ocak 2012 ile Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran skafoid kaynamama hastalarından, vaskuler saplı kemik grefti uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların radyolojik ve fonksiyonel sonuçları (VAS, Q-DASH, MAYO el bileği skorlaması, lateral anahtar sıkma, kavrama gücü, kırık lokalizasyonu, sigara kullanımı, kırık oluştuktan sonra ameliyat öncesinde geçen süre, ameliyat sonrası takip süresi, skafolunat açı) retrospektif olarak değerlendirilerek çalışma gerçekleştirilmiştir. Bulgular. Çalışmada 17 hasta değerlendirildi. Hastaların büyük çoğunluğu 15 (%88,2) erkek cinsiyette olup, yaş ortalamaları 26,87± 1,66 olarak bulundu. Tüm hastaların yaş ortalamaları 27,71 bulundu(15-39 yaş arası). Hastaların 8 (%47) 'nin sigara kullanım öyküsü mevcuttu. Kaynama olan grup ile kaynama olmayan grup değerlendirildiğinde Mayo değişkeni bakımından, kaynama olan grup ile kaynama olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(P=0,223). Kaynama olan grup ile kaynama olmayan grup değerlendirildiğinde Qdash değişkeni bakımından, kaynama olan grup ile kaynama olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmamasına rağmen, kaynama olan grupta kaynama olmayan gruba göre yaklaşık % 48 azalma mevcuttu. Kaynama olan grup ile kaynama olmayan grup Skafolunat Açı değişkeni bakımından değerlendirildiğinde, kaynama olan grup ile kaynama olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(P=0,389). Ancak operasyon öncesi değerlerle kıyaslandığında operasyon sonrasında skafolunat açı değerlerinde yaklaşık % 8 civarında artış gözlenmişti. Kaynama olan grup ile kaynama olmayan grup değerlendirildiğinde Vas Skoru farkı değişkeni bakımından, kaynama olan grup ile kaynama olmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(P=0,370).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to evaluate the radiological and functional results of patients with pedicled vascularize bone graft in the treatment of scaphoid pseudoarthrosis. Method: Patients with scaphoid pseudoarthrosis who consulted to Mersin University Medical Faculty, Department of Orthopedics and Traumatology between January 2012 and December 2017 were included in the study. Radiological and functional results of these patients (VAS, Q-DASH, MAYO wrist scoring, lateral anahtar sıkma, grip strength, fracture localization, smoking, preoperative time after fracture, postoperative follow-up period, scapholunate angle) were evaluated retrospectively. Discussion : 17 patients were evaluated in the study. The majority of the patients were male(15 male, 88.2%) and the mean age was 26.87 ± 1.66. The mean age of all patients was 27.71 years (range, 15-39 years). 8 (47%) of the patients had a history of smoking. When union group and non-union group were evaluated, there was no statistically significant difference between the groups in terms of swim variable(P = 0.223). In terms of the Qdash variable, there was a 48% decrease in the union group compared to the non-union group, although there was no statistically significant difference between these groups. There was no statistically significant difference in terms of the scapholunate Angle variable between the union and the non-union group (P = 0.389). However, compared to preoperative values, scapholunate angle values increased by about 8%. When union group and non-union group were evaluated, there was no statistically significant difference in terms of VAS score difference variable between groups (P = 0.370).