Aksaray'da vakıf kültürüne bir örnek: Karamanoğlu Mehmet Bey Camii Vakfı (19. Yüzyıl)
An example of foundation culture in Aksaray: The Karamanoğlu Mehmet Bey Mosque Foundation (19th century)
- Tez No: 522923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN SATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Vakıf, genel olarak insanların elindeki malının bir kısmını veya tamamını Allah'ın rızasını kazanmak için sarf etmesidir. Bu düşünce ile 19. yüzyılda Aksaray'da birçok yeni vakıf kurulduğu gibi daha önceki dönemlerde kurulan vakıfların önemli bir kısmı da faaliyetlerini devam ettirmiştir. Vakıfların gelirleri genellikle buğday, arpa, çavdar, burçak vb. mahsuller ile bostan, kovan ve kırmızı boyadan elde edilen öşür hisselerinden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bağ, bahçe, değirmen, han ve dükkân gibi yerlerden elde edilen kiralar da vakıfların gelirleri arasında yer almaktadır. Aksaray için tarihi bir öneme sahip olan Karamanoğlu Mehmet Bey Camii, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde inşa olunmuş ve daha sonraki yıllarda onarım görerek günümüze kadar ulaşmıştır. Bu cami arşiv kayıtlarında Karamanoğlu İbrahim Bey Camii, Karamanoğlu Camii ve Cami-i Kebir (Ulu Camii) şeklinde geçmektedir. 19. yüzyılda camide mütevelli, imam, hatip, müezzin, ferraş vb. görev yapmaktadır. Bu görevlilere genellikle günlük yarım ilâ iki akçe arasında bir ücret ödenmiş ve bunun yanı sıra vakfın senelik gelirlerinden de belirli hisseler verilmiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey Camii Vakfı'nın gelirlerini genellikle Aksaray'ın merkeziyle köy ve mezralarından elde edilen öşür hisseleri oluşmaktadır. Elde edilen gelirler ile camide görevli olan kişilerin maaşları ödenmiş ve bunun yanı sıra caminin tamir, kilim, perde, aydınlatma, vergi vb. masrafları karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, the foundation is people's spending some or all of their properties in order to get the sake of Allah. With this thought, many new foundations were established in Aksaray in 19th century and a considerable part of the foundations that were established in previous periods continued their activities in these years. The incomes of the foundations geneally consisted of the share of the tithe obtained from the sale of wheat, barley, rye, vetch and incomes from greenhouses, beehives, red dye. Besides, rents obtained from places like vineyards, gardens, mills, inns and shops were among the incomes of the foundation. Karamanoğlu Mehmet Bey Mosque, which has a historical importance for Aksaray, was built during the Anatolian Seljuk State and manages to come up to this day with various repairs in the following years. This mosque is mentioned as Karamanoğlu Ibrahim Bey Mosque Karamanoğlu Mosque and Grand Mosque in the archive records. In the 19th century, trustee, imam, orator, muezzin and ferrash were serving in this mosque. Generally these dues were paid a fee of between half akches and two akches per day, as well as certain shares of the foundation's annual income. The revenues of the Karamanoğlu Mehmet Bey Mosque Foundation mostly consist of the rents money obtained from the villages and the arable fields of Aksaray, such as Rumdiğin, Sorsoy, Göstük and Dadasun as well as rent income obtained from some localities. With the revenues obtained, the salaries of the people in charge of the mosque were paid and the expenses of repair, rug, mat, lighting of the mosque were met. Science Code : 116114 Key Words : Aksaray, Foundation, Karamanoğlu Mehmet Bey Mosque Foundation, 19th Century. Page Number : 171 Supervisor : Faculty Member Selahattin SATILMIŞ of the people in charge of the mosque were paid and the expenses of repair, rug, mat, lighting of the mosque were met.