Hemşirelik öğrencilerinin güdülenme ve öğrenme stratejileri
Nursing students' motivation and learning strategies
- Tez No: 522936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ DENAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin güdülenme ve öğrenme stratejileri ile etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla yapılmış, tanımlayıcı ve analitik tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında, Aydın Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü'nde öğrenim görmekte olan 648 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri“Öğrenci Bilgi Formu”ve“Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği”ile toplandı. Veriler Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Spearman testi, Tamhane testi, çoklu karşılaştırma testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and analytical study conducted in order to determine the nursing students' motivation and learning strategies with the affecting factors. The sample of the study was constituted of 648 students who were studying at Aydın School of Health, Department of Nursing in the academic year of 2015-2016. Data collection was carried out using the“Student Information Form”and“Scale of Motivation and Learning Strategies”. Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis test, One-way Analysis of Variance, Spearman test, Tamhane test, multiple comparison test (pairwise comparisons) were used for the analysis of the data.