İş performansının kişilik özellikleri ve demografik değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of job performance according to personality traits and demographic variables
- Tez No: 522979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ÇİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışanların iş performanslarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında kişilik özellikleri gibi psikolojik faktörlerin etkisi yazında araştırma konusu olmuştur. Kişilik özellikleri teorisi, kişilik özelliklerinin benzerlik ve farklılıklarının ölçülmesi, tanımlanması ve sınıflandırılması gerektiğini söyler. Bireysel ayırt edici özelliklerin, kişilerin yaptıkları işte gösterdikleri performanslarını doğrudan etkilediğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu psikolojik faktörlerin yanında doğum sırası değişkenin başarı üzerinde etkisini inceleyen az sayıda da olsa çalışma mevcuttur. Yapılan çalışmalar, ilk doğan çocukların sonraki doğan çocuklara oranla yaptıkları işlerde daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmada iş performansını etkileyen psikolojik ve demografik faktörleri ile kişilik özellikleri ve doğum sırasının iş performansı üzerindeki etkisi bir model üzerinde test edilmiştir. Araştırma sonuçları aynı model içinde bu üç değişkeni birlikte değerlendirme fırsatı sunacağı için yazına destek sağlayacağı düşünülmektedir. Söz konusu araştırma nicel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, yazın taraması sonucunda oluşturulacak anketler aracılığıyla toplanmıştır. Anketler, Antalya'daki sahne sanatları organizasyonu şirketlerinde çalışan 7 farklı ülkeden gelen 305 kişiyle ve onların şefleri ile yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Ankette demografik soruların yanı sıra, kişilik özellikleri için“Eysenck Kişilik Anketi”ve“İş Performansı Anketi”kullanılmıştır. Çalışanların performans algıları hem kendilerine hem de şeflerine sorulmuştur. Anketler 3 farklı dilde uygulanmasından ötürü orijinalinden çeviriler yapılmış ve dil geçerlilikleri test edilmiştir. Sonuçlar paket programlar aracılığıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Bu kapsamda, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-testi, ANAVO ve CHAID testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factors affect the work performance of employees. Among these, the influence of psychological factors such as personality traits has been the subject of research in literature. The theory of personality traits tells us that the similarities and differences of personality traits must be measured, identified and classified. There are studies that show that individual distinctive features directly affect the performances of people at work. In addition to these psychological factors, there are few studies that examine the effect of birth order variable on success. Studies show that first-born children perform better in the work they do than children born next. In this study, psychological and demographic factors which affecting business performance are examined. The personality traits and the effect on the job performance of the birth order were tested on a model. It is thought that the research results will provide support for the summer so that these three variables will be evaluated together in the same model. The research was carried out using the quantitative method. The data were collected through questionnaires to be created as a result of the summer screening. The surveys were conducted face-to-face with 305 people from 7 different countries working in Antalya performing arts organization companies and their supervisors. In addition to demographic questions,“Eysenck Personality Questionnaire”and“Job Performance Questionnaire”were used for personality traits. The performance perceptions of employees were asked to themselves and their supervisors. The questionnaires were translated from the original due to the implementation of 3 different languages and the language validity was tested. The results are analyzed and interpreted through package programs. In this context, descriptive statistics, correlation analysis, regression analysis, t-test, ANAVO and CHAID tests were applied.