Feshin geçersizliği ve işçilik alacakları
Invalidity of termination and labour claims
- Tez No: 522980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK BARIŞ MUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İş güvencesi kavramı, hukukumuza 4773 Sayılı Kanun ile girmiş olup güvence kapsamında kalan işçiler bakımından fesih serbestisini kaldırarak uluslararası mevzuata uygun düzenleme getirmiştir. Buna göre, iş güvencesi kapsamında kalan işçiler, iş sözleşmelerinin geçerli neden olmaksızın feshedilmesi halinde feshe itiraz edebilecek ve feshin geçersizliğini tespit ettirerek daha önceki işlerine geri dönme fırsatı elde edebileceklerdir. Uygulamada işe iade davası olarak anılan bu dava, en az 6 aylık kıdemi olan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ile asgari 30 işçinin bulunduğu bir işyerinde çalışan işçinin iş sözleşmesi, işveren tarafından geçerli bir sebep olmaksızın feshedildiğinde, işçi, 7036 Sayılı Kanun ile getirilen yeni düzenleme gereği öncelikle arabulucuya başvurarak geçersizliği tespit ve işe iade isteminde bulunabilecek, arabuluculuk faaliyeti sonucu anlaşmaya varılamaması halinde iki hafta içerisinde dava yoluyla taleplerini iletecektir. Tespit hükmü niteliğindeki kararda işçinin işe iadesi yanında birtakım hakları elde edeceği belirtilir. Bu birtakım haklar, işçinin kıdemine ve diğer işçilik alacaklarına da doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle bu çalışmada işe iade davası sonucu ortaya çıkan durumlar ve işçinin kazanımlarının işçilik alacaklarına etkisi ayrıntılı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the concept of job security which has entered into our law system with the statute no. 4773, the freedom of termination has been abrogated in terms of labours covered by the security and Turkish legislation has been harmonised with the international legislation hereof. Accordingly, in case of the termination of employement contract without a valid reason, the labours covered by the job security will have the right to object to termination and to gain the opportunity to return to their previous job by claiming the voidness of terminaiton to be determined. This case named as re-instatement claim could be filed by an labour who has been working for at least 6 months in a workplace which employs minimum 30 labours, when his/her employement contract is been terminated without a valid reason. Due to the new regulation introduced by the statue no. 7036, the employee firstly has to convey a request about determination of voidness of the termination and re-instatement to a mediator. The labours will be able to file a claim within two weeks if the parties can not reach a conciliation agreement. The judgement resulting from this claim is declaratory and will indicate the several rights as well as the re-instatement of the labour. These rights directly effect the labour's severance pay. Therefore in this study, the circumstances resulting from the claim of re-instatement and the effect of labour's acqusitions to his/her employement receivables has been examined in detail.