Sol basında bir öteki olarak Ülkücü kimliği
The identity of Ülkücü in the leftist press as an other
- Tez No: 522978
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL DEREN VAN HET HOF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Haberdeki gerçekliğin verili değil kurulan, inşa edilen bir gerçeklik olduğu bilgisinden hareketle çalışmamızda ülkücülerin sol basındaki temsilleri sorunsallaştırılmıştır. Söz konusu haber metinlerinde ülkücülerin nasıl temsil edildikleri, haberlerde ülkücülere yönelik ötekileştirici söylem ve pratiklerin mevcut olup olmadığı; varsa hangi biçimlerde ve ne sıklıkta yer aldığı tetkik edilmiştir. Bu doğrultuda, çalışmanın örneklemini oluşturan Birgün, Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinde 2015 yılına ait Türk milliyetçilerini konulaştıran ya da tali bir biçimde konu edinen tüm haberler taranmış, bu haberlerde Türk milliyetçilerine yönelik ötekileştirici-gayrimeşrulaştırıcı söylem Bar-Tal'ın ve Bezirgân Arar ve Bilgin'in tasarladığı ötekileştirici-gayrimeşrulaştırıcı kodlar çerçevesinde tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The respresentation of Turkish nationalists in the leftist press have been problematized in our study based on the knowledge of that the reality is not a given one in the news, actually it is constructed reality.İn that news texts how the Turkish nationalists are represented, whether there are othering discourses and practices regarding the Turkish nationalists in the news; if so, in which form and how ofthen there are examined. İn this respect, all the news in which Turkish nationalists are thematized or are covered in secondary positions are reviewed in the Birgün, Cumhuriyet and Evrensel newspapers -published in 2015- which are constituted the sample of study, in these news, the othering-delegitimizing discourse directed to Turkish nationalists has been tried to be detected within the framwork of othering- delegitimizing codes designed by Bar-Tal and Bezirgan&Bilgin.