Türkiye finansal raporlama standartlarında gerçeğe uygun değer yaklaşımı ve örnek uygulamalar
In Turkey financial reporting standards the fair value approach and sample applications
  1. Tez No: 522992
  2. Yazar: MÜZEYYEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gerçeğe uygun değer standardı, piyasa katılımcıları arasında değerleme tarihinde gerçekleşecek olağan bir işlemde bir varlığın satışında elde edilecek ya da bir yükümlülüğün devrinde ödenecek fiyattır. Bu standart, varlık veya yükümlülüğün gerçeğe uygun değer tespitine ilişkin değerlemenin nasıl yapılacağına dair bir rehber niteliğindedir. Gerçeğe uygun değer standardını diğer standartlardan ayıran özellik ise, işletmeye özgü bir ölçüm olmayıp, piyasaya yönelik bir ölçümdür. Gerçeğe uygun değer standardı, finansal tablolardaki uygulamaya yönelik tek düzeni sağlamak, finansal tablolarda kullanıcılara net, açık ve değerlemelerin karmaşıklığını azaltmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The fair value standard is the price that will be paid to the market participant at the time of sale of an asset or at the time of transfer of an obligation in the ordinary course of business at the date of valuation. This standard is a guide to how to make valuation of the fair value of an asset or liability. The feature that differentiates the fair value standard from the other standards is not a business-specific measurement but rather a measure fort he market. The fair value standard is clear to the users in the financial statements and the complexity of the valuations is reduced. To ensure that the financial statements in the US apply only to the application.