Hz. Peygamber'in genç sahabileri özel olarak eğitmesi
Hz. Prophets' especial trainig for young companions
- Tez No: 522993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kur'an ve hadislere bakıldığında eğitim, İslâm'da büyük bir öneme sahiptir. İslâm tarihinde eğitim faaliyetlerinin ilk muallimi Hz. Muhammed (s.a.v.)'dir. Hz. Peygamber, yirmi üç yıl süren risâlet döneminde toplumun her kesimine İslâm dinini öğretmeyi amaç edinmiştir. Ancak Hz. Peygamber'in eğitim faaliyetlerine daha ayrıntılı bakıldığında Hz. Peygamber'in bazı sahâbîler ile özel olarak ilgilendiği görülmektedir. Bu çalışmada amaç, Kütüb-i Sitte hadisleri kapsamında Medine döneminde genç olan ve Hz. Peygamber ile birebir öğrenci-öğretmen ilişkisine mazhar olmuş sahâbîleri tespit ederek özel nebevî eğitim anlayışınının bu genç öğrencilerin kendi rivayetleri ile ortaya konulmasıdır. Hz. Peygamber ile özel olarak vakit geçirme imkânı bulan, Hz. Peygamber'in birebir ilgilendiği, üstün zekâ ve hafızaya sahip olan genç sahâbîler şunlardır: Hz. Ali b. Ebî Tâlib, Hz. Âişe b. Ebî Bekir, Hz. Enes b. Mâlik, Hz. Abdullah b. Ömer, Hz. Abdullah b. Amr, Hz. Abdullah b. Mes'ûd, Hz. Abdullah b. Abbâs ve Hz. Câbir b. Abdullah'tır.
Özet (Çeviri)
Judging by the Qur'an and the hadiths, education has a great proposition in Islam. The first ministry of educational activities in Islamic history was Hz. Muhammad (s.a.v.). Hz. The Prophet aimed to teach Islamic religion to every part of the society during the twenty-three year period. But, when we look more closely at the Hz. Prophet's educational activities, it can be seen that Hz. Prophet has a special interest in some companions. The aim of this study is to find out that the people who were young in the Medina period within the scope of the hadiths of Kütüb-i Sitte, it is that these young students' own narratives reveal the special education of Muhammad Aleyhisselâm understanding by identifying the sahabîs who have been the masters of the relationship between the Prophet and the individual student and the teacher. The companions, who had a superior intelligence and memory, found a chance to spend time privately with Hz. Prophet and Hz. Prophet interested with them one to one. Their names are Hz. Ali b. Ebî Tâlib, Hz. Âişe b. Ebî Bekir, Hz. Enes b. Mâlik, Hz. Abdullah b. Omer, Hz. Abdullah b. Amr, Hz. Abdullah b. Mes'ûd, Hz. Abdullah b. Abbâs and Hz. Câbir b. Abdullah.