İnsangücü planlaması ve sayısal bir yaklaşım
- Tez No: 52302
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsan gücü planlaması işgücünün hangi niteliklerden oluştuğunu gösteren bir kavram olup, emek potansiyelinin gerek sayısal ve gerekse niteliksel olarak ortaya konulmasını içermektedir. Makro düzeyde ekonomik ve sosyal kalkınma planlarının başarıya ulaşması, işletme düzeyinde ise istenilen amaçlara ulaşmak için insan gücü kaynaklarını en etkin bir biçimde kullanmanın yollarını ortaya koyacak şekilde düzenlemeyi gerektirecektir. Bu çalışma da insan gücü planlamasının tarihsel gelişimi ve konuya yönelik temel kavramlar ortaya konulmaya çalışmış ve konuya açıklık getirmesi açısından insan gücü planlamasına yönelik temel hususlar üzerinde durulmuştur. Konuya yönelik sistematik olarak çeşitli hususlar ortaya konulmuş, çeşitli evrensel insan gücü yöntemleri farklı yöntemleri farklı yönleriyle araştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde Regresyon ve Korelasyon analizinin, teorik yönlerinin işletme içinde uygulaması yapılmaya çalışılmış ve yöntemin, insan gücü planlamasına sayısal olarak uygulamada olumlu katkılarının olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırma teori ve uygulamanın karşılaştırılması ve işletme içinde yapılan uygulamanın sonuç olarak olumlu ve olumsuz yönlerinin ortaya konulmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The manpower planning is a concept illustrating which qualities labour force comprise including both quantitative and qualitative expression of labour. This shall require the succesful accomplishment of plans on both economic and social development at macroeconomical level and the explicit illustration of utulization of the human resources in the most effectve way for the achievement of goals foreseen in the voporate level. This study intends to give an overall view to the reader on the basic concepts and criteria of manpower planning as well as introducing its historical background and deals highly with fundamental issues concerning the manpower planning to provide a clear understanding on it. The aspects concerned with the issue is systematically put forth and various manpower methods are studied from various directions. At the final part of the study, the theoretical aspects of Regression and Correlation analyses are tried to be applied and the method is inspected for determining whether it has positive contributions on the manpower planning at the application level qualitatively. The study ends with an illustration of both the positive and negative aspects of the application carried out upon a thorough comparison of the theory and practice.