Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve 1982 Anayasasında kişi özgürlüğü ve güvenliği
- Tez No: 52301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHSİN ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde kişi özgürlüğü ve güvenliğinin tonum ile tarihi gelişimi ele alınmış, öte yandan uygulamadaki - yani İngiltere, Amerika ve Fransa - kişi özgürlüğü ve güvenliğine değinilmiştir. İkinci bölümde Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi ile ilgili genel bilgiler, Sözleşmenin kapsamı ve özellikleri hakkında kısa açıklamalardan sonra, sözleşme ile getirilen kişi özgürlüğü ve güvenliği geniş ve detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise 1982 Anayasası'nda kişi özgürlüğü ve güvenliği ele alınmış-, 1982 Anayasası'nın 19. Maddesiyle getirilen kişi özgürlüğü ve güvenliğinin Avrupa insan Hakları Sözleşmesi'nde belirtilen kişi özgürlüğü ve güvenliği ile aynı paralelde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Sözleşmede yer alıp da 1982 Anayasa'sında yer almayan hükümlere değinilmiştir. Sonuç olarak tezin kapsamı hakkında kısa açıklamalar yapılmış, yazılı metinlerde geniş olarak tanınan özgürlükler ile uygulamadaki özgürlükler arasında var olan fiili aksaklıkların giderilmesi temenni edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study contains three main chapters. The first chapter includes individuals freedom and security. In adding to this chapter also examined individual freedom and security in England, U.S.A. and France. In the second chapter the general knowladge about European Human Right Act and personal freedolal securaty were exemined. At the third and last chapter, the personal freedom security which has taken place in the constitution of 1982. At the and of this study the difference of the freedom which have taken place in the written cortext and the practical ones should have eleminated.