Isparta gülü (Rosa Damescena Mill.) nem sorpsiyon izotermlerinin ve en uygun kurutma havası koşullarının belirlenmesi
Determination of Rosa Damascena Mill. moisture sorption isotherms and optimum drying air conditions
  1. Tez No: 523030
  2. Yazar: INAS ABDULSATTAR ABDULJABBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL BAYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Araştırma kapsamında taze Isparta gülünün (Rosa damascena Mill.) su aktivitesini belirlemek için etüv, desikatör, tuz çözeltileri ve gravimetrik yöntem kullanılarak 25, 30, 35 ve 40°C'de ve %11 ile %93 deney ortamı bağıl nemi aralığında sorpsiyon izotermleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda sabit su aktivitesinde ürün denge nemi içeriğinin azalan sorpsiyon sıcaklığına bağlı olarak arttığı; sabit sıcaklıkta ise ürün denge nemi içeriğinin artan su aktivitesine bağlı olarak yükseldiği belirlenmiştir. Isparta gülü için 25°C'ta 0,2-0,8 su aktivitesi aralığında adsorpsiyon ve desorpsiyon izotermleri arasında yüksek oranda histerezis bulunduğu, daha yüksek sıcaklıklarda ise, özellikle 35 ve 40°C'ta, histerezis olayının belirgin olmadığı saptanmıştır. Isparta gülü için elde edilen sorpsiyon deney sonuçları yaygın olarak kullanılan 5 modelin (Oswin, Peleg, Henderson, Iglesias-Chirife ve Smith) sorpsiyon deneysel verilerini yüksek tanımlama katsayıları ile ifade ettikleri belirlenmiştir. Peleg modeli'nin Isparta gülü desorpsiyon ve adsorpsiyon izotermleri deneysel verilerini tahmin etme yeteneğinin en iyi (R2=0,99) olduğu saptanmıştır. Taze Isparta gülünden yüksek kalitede kuru gül çiçeği elde edilmesini sağlayan optimum kurutma parametrelerinin belirlenmesi amacıyla farklı kurutucularda, çeşitli kurutma havası sıcaklığı ve nemlerinde gül kurutma denemeleri yapılmıştır. Bu kurutma sistemleri sırasıyla; özel tasarım 4 raflı deneysel tıbbi ve aromatik bitki kurutucu (4 RDK), 3 raflı iklim dolabı (3 RİD) ve yine özel tasarım 3 raflı yoğuşma üniteli kurutma sistemleridir (3 RYÜK). Denemelerde kurutma havası sıcaklık set değerleri 30, 35 ve 40°C ve kurutma havası nem set değerleri ise %20, 30 ve 40 oransal nem olarak seçilmiştir. Taze güllerde yağ oranı %1,26 ml/kgKM iken kurutulmuş güllerde kurutma faktörlerine bağlı olarak bu oran %0,20-0,80 ml/kgKM arasında değişmiştir. Kurutulmuş Isparta güllerinde en yüksek uçucu yağ oranları (%0,80) 30 ve 40°C kurutma havası sıcaklıklarında %40 oransal nemde, 4 RDK'in ikinci ve üçüncü iç raflarında, 3 RİD'nin en üst rafında, 3 RYÜK'ün ise tasarım stabilitesi üstünlüğü ile tüm raflarında elde edilmiştir. Taze Isparta gülünün kalite odaklı en önemli uçucu yağ bileşenleri (aranan oranları) OM grubundan Sitronellol (%20-42), Geraniol (%10-25) ve Nerol (%5-14)'dür ve toplam alınabilen uçucu yağlar içerisindeki ortalama değerleri sırasıyla deneme taze güllerinde %15,01, 23,16 ve 7,16 iken; kurutma ile %9,9, 3,8 ve 0,85 olmuştur. Kurutuculara göre Sitronellol, Geraniol ve Nerol en yüksek oranlarda 4 RDK (%11,9) ve 3 RYÜK (%10,6) ile ve en düşük 3 RİD (%6,9) ile elde edilmiştir. AH grubu bileşenlerin en önemlileri Nonadesan (%5-15), Heptadesan (%1-2,5) ve Heneikosan (%2-6)'dır ve deneme taze güllerinde ortalama değerleri sırasıyla %16,7, 1,5 ve 11,7 iken; kurutulunca sırasıyla %25,8, 1,4 ve 20,7 olarak elde edilmiştir. Kurutma ile kalite sınırlarını en çok zorlayan Heptadesan ve Heneikosan ortalama değerleri 3 RİD (%1,04 ve %25,6)'de, uygun ve daha uygun ise 4 RDK (%1,78 ve %18,2) ve 3 RYÜK (%1,25 ve %14)'de belirlenmiştir. BC grubundan kalite yönünden en önemlileri Feniletil alkol (%1-8 veya
Özet (Çeviri)
In the scope of the research sorption isotherms of Isparta rose (Rosa damascena Mill.) were determined by static gravimetric method at 25, 30, 35 and 40°C. In this method, nine saturated salt solutions with water activity ranging from 0,11 to 0,93 corresponding to relative humidity varying from 0,11 to 0,93 were used. Mathematical models (Oswin, Peleg, Henderson, Iglesias-Chirife and Smith) describing the sorption isotherms of Isparta rose were used with the predictive performance parameters. The results showed that at constant water activity, equilibrium moisture content increased with declining temperature. At constant temperature, the equilibrium moisture content increased with increasing water activity. Hysteresis effect was dominant between adsorption and desorption for the Isparta rose obtained at 25°C at water activity of between 0,2 and 0,8. Peleg model had the best fitting (R2=0,99) to the experimental data of both desorption and adsorption isotherms of Isparta rose for the studied temperatures. Various drying experiments were conducted at different drying air temperatures and relative humidities to determine the optimum drying parameters providing the high quality dried rose flower. These drying systems are; experimental medicinal and aromatic plant drier with four shelf (Machine 1=3SED), climate cabinet with three self (Machine 2=3SCC) and specially designed three shelf drying system with condenser unit (Machine 3=3SCUD), respectively. In the experiments, the drying air temperature and humidity values were set as 30, 35 and 40°C and 20, 30 and 40% RH, respectively. The essential oil content of fresh roses was 1,26% and this ratio decreased to 0,20-0,80% depending on the drying factors in dried roses. In the dried Isparta roses, the highest volatile oils (0,80%) were obtained on the second and third inner shelves of the machine 1 at 30 and 40°C temperatures and at 40% relative humidity, and on the top shelf of the machine 2, on all shelves of the machine 3 due to its unique design stability. The most important essential oil components of fresh Isparta rose were Citronellol, Geraniol and Nerol from the OM group and the average values in extractable total volatile oils were 15,01, 23,16 and 7,16%, respectively; the mean values by drying were 9,90, 3,83 and 0,85%, respectively. The most quality oriented important essential oil components with best percentage of fresh Isparta rose were Citronellol (20-42%), Geraniol (10-25%) and Nerol (5-14%). According to dryer Citronellol, Geraniol and Nerol were with the highest ratio 4SED (%11,9) and 3SCUD (%10,6) and with lowest ratio 3SCC (%6,9) were obtained. The average values of (5-15%), Heptadecane (1-2,5%) ve Heneicosane (2-6%), which are the most important components of the AH group components extracted from fresh rose were 16,68, 1,5 and 11,68%, respectively. These values were reduced in dried rose to 25,75, 1,40 and 20,70%, respectively. The highest mean increments in Heptadecane and Heneicosane with drying were determined in Machine 2 and the lowest increments in Machine 1 and Machine 3. The most important groups in the BC group are phenylethyl alcohol (1-8% or