Türkiye 'de sağlıklı bireylerin psikoteknik viyana test sistemiyle kişilik, zihinsel, psikomotor, algısal yetenekleri, el tercihi ve parmak uzunluk oranları (2D:4D) dağılım ve analizi
Personality, mental, psychomotor, perceptual ability, hand preference and finger length ratios (2D, 4D) distribution and analysis of healthy individuals in Turkey by psychotechnical vienna test system
  1. Tez No: 523044
  2. Yazar: YEŞİM SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada, normal sağlak ve solak kadın ve erkek bireylerin parmak uzunlukları oranları 2D:4D (2. ve 4. Parmak uzunluğu oranı) ile el ve göz koordinasyonları, dikkat, tepki hızı ve konsantrasyon gibi bilişsel ve psikomotor yeteneklerini ülkemizde bu güne kadar çalışanlara uygulanan bilgisayar destekli Psikoteknik Viyana Test Sistemi ile bilimsel olarak ölçülerek bu parametreler arasındaki ilişkileri araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-25 yaş arası toplam 100 gönüllü alındı. El tercihi 'Edinburg El Tercihi Anketi' ile, 2D:4D (2. Ve 4. Parmak uzunluğu oranı) parmak uzunlukları elektronik kumpas ile ölçüldü. Sürekli dikkat ve problem çözme yeteneği, muhakeme, tepki hızı-kalitesi, reaksiyon zamanı gibi fizyolojik yetenekleri Psikoteknik Viyana Test Sistem bataryasında bulunan SPM(Muhakeme yeteneği (IQ) testi), DT (Tepki verme doğruluğu), SIGNAL(Seçici Dikkat) testleri ile ölçüldü. Veriler SPSS 15.0 istatistik programı ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre, erkek ve kadınlar arasında 2D:4D (2. ve 4. Parmak uzunluğu oranı) parmak uzunluğu ve kognitif becerilere bakıldığında erkeklerin seçici dikkatinin kadınlara göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. 2D parmak uzunluğu arttıkça seçici dikkatin artmış olduğu gözlemlenmiştir. Solak kadınlarda solak erkeklere göre SPM(Muhakeme yeteneği (IQ) testi) değerleri istatistik olarak yüksek çıkmıştır. Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlara göre seksüel dimorfizmin ve parmak uzunluk oranının bilişsel işlevlerden seçici dikkat üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between the cognitive and psychomotor abilities such as hand-eye coordination, attention, reaction rate and concentration, and finger length ratios (2D: 4D) of female and male individuals and the scientifically measured parameters by Psychotechnical Vienna Test System applied to the workers in our country until today. Material and Method: A total of 100 volunteers between the ages of 18-25 were enrolled in the study. With hand preference 'Edinburg Hand Preference Survey', 2D: 4D finger lengths were measured with electronic calipers. Physiological abilities such as continuous attention and problem solving ability, reasoning, reaction rate-quality, reaction time were measured by SPM, DT, SIGNAL tests found in the Psychotechnical Vienna Test System battery. The data were evaluated using the SPSS 15.0 statistical program. Results: According to the findings of our study, when the 2D: 4D finger length and cognitive skills were examined between males and females, the selective attention of males was found to be statistically higher than females. As the 2D finger length increases, selective attention was observed to be elevated. SPM values of left-handed women were statistically higher than those of left-handed males. Conclusion: According to our results, we can conclude that sexuel dimorphism and finger length is effective on selective attention from cognitive functions.