Karbon çeliğinin çinko-demir (ZnFe) alaşım kaplama yüzeyinde üst katman olarak kopolimer filmlerin sentezi
Synthesis of copolymer films as the upper layer of carbon steel on zinc-iron (ZnFe) alloy coated surface
- Tez No: 523073
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TUNCAY ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, çinko-demir (ZnFe) metal alaşımının karbon çelik elektrot yüzeyine kaplanıp poli(anilin-ko-N-metilpirol), poli(o-anisidin-ko-pirol), poli(o-anisidin-ko-N-metilpirol) ve poli(N-metilpirol-ko-pirol) kopolimer filmleri bu elektrotların yüzeylerine dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile sodyum okzalat ve sodyum tartarat ortamlarında elektrokimyasal olarak sentezlenmiştir. Bu elektrotların karakterizasyonları doğrusal taramalı voltametri (LSV) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Elektrotların korozyon performansları % 3.5 NaCl çözeltisi içerisinde elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), anodik polarizasyon ve açık devre potansiyeli-zaman (Eocp-t) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Kopolimer film kaplı elektrotların yüzey ve yapı morfolojileri ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) analizleri kullanılarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kopolimer filmlerin karbon çelik yüzeyinde uzun bekleme sürelerinde bile korozif ürünlere karşı etkin bir bariyer özellik gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca kopolimer filmlerin etkili korozyon performansları için, sentez yapılan elektrolit çözelti türünün de oldukça önemli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc-iron (ZnFe) metal alloys were first coated on the surface of carbon steel electrodes. Next, copolymer films, namely poly(aniline-co-N-Methylpyrrole), poly(o-anisidine-co-pyrrole), poly(o-anisidine-co-N-Methylpyrrole) and poly(N-Methylpyrrole-co- pyrrole) were electrochemically synthesized on the outer surface of the electrodes with Cyclic Voltammetry (CV) method in sodium oxalate and sodium tartrate mediums. Characteristics features of the electrodes were made with Linear Sweep Voltammetry (LSV) technique. Corrosion performances of the electrodes were monitored in 3.5% NaCl solution with Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS), Anodic Polarization and Open Circuit Potential-Time (Eocp-t) techniques. The surface and structural morphology of these copolymer coated electrodes were determined with Scanning Electron Microscope (SEM) as well as analyses by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). It was found out in the study that copolymer films exhibited an effective barrier feature on the carbon steel electrode surface against corrosive products even after longer time of application. It was also observed that the type of synthesized electrolyte solution was a determining factor for an effective corrosion performance by copolymer films.