Dos attack mitigation in IOT
IOT'de dos ataklarının tespiti
- Tez No: 523080
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda IoT uygulamaları bilişim dünyasına hızla girmiş, her geçen gün daha da aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. IoT'deki uç cihazların sayısı bir önceki yıla nazaran katlanarak artmakta güvenlik olarak da bir o kadar önemli hale gelmektedir.\par Yeni bir teknoloji olmasından dolayı henüz IoT haberleşmelerinde standartlar oturmamış ve güvenliğiyle ilgili çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada IoT'de yapılan ataklar incelenmiş ve bu atakların ağ geçitleri tarafından algılanması üzerine çalışılmıştır. Uç cihazların içine gömülü olarak çalıştırabileceğimiz Contiki işletim sisteminin oldukça yaygın olarak kullanılan COOJA simulatörü ile ataklar gerçeklenmiştir. Bu ataklardan, istatistiksel özelliklerinden dolayı, Hello Flood ve Black Hole saldırılarının üzerine yoğunlaşılmıştır.\par Atakları tesbit etmek için CUSUM, AR Süreçleri, Shannon Entropi, Tsallis Entropi yöntemleri denenmiştir ve performans sonuçları elde edilmiştir.Bunun yan sıra, bu algoritmalar bir IoT ağ geçidi olarak kullanılan Raspberry Pi'ler içine çalıştırılmış ve davranışları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, IOT applications have entered the world of information rapidly and are becoming more and more active every day. The number of end devices in the IOT has increased exponentially with respect to the previous year, and is becoming as important as safety.\par Since it is a new technology, standards have not yet been established in IOT communications and the work on security has been limited. In this study, the attacks on IOT were examined and the perception of these attacks by gateways was studied. Attacks have been realized with the widely used COOJA simulator of the Contiki operating system, which we can run embedded in end devices. From these attacks, due to their statistical properties, the focus is on Hello Flood and Black Hole attacks. \par In order to detect attacks, CUSUM, AR Processes, Shannon Entropy, Tsallis Entropy methods have been tried and performance results have been obtained. Besides these algorithms have been run into Raspberry Pi's which are used as an IOT gateway and their behavior has been observed.