The design and analysis of automatic 3d drilling machine
3 boyutlu matkap dizayn ve analizi
  1. Tez No: 523081
  2. Yazar: BERKAY SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DEMİRCİOĞLU, PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Birden fazla yüzey işlem görevini gerçekleştirmek için sayısal kontrollü tezgâhlara ihtiyaç duyulur. İşlem üniteleri tarafından alınan komutlarla otomatik olarak çalıştırılan makineler numerikal kontrollü ve sayısal kontrollü tezgâhlardır. CNC makineler karmaşık ama verimli makine ve yazılım tasarımı nedeniyle pahalıya mal olur. Bu makineler üretimi hatasızlaştırmak ve hızlandırmak için kullanılır. İnsan faktörünü ortadan kaldırarak üretimin otomatikleşmesini sağlar. Bu tez çalışmam 3 boyutlu matkap tasarımı, analizi ve geliştirilmesini kapsamaktadır. Makina üç ana bölümden oluşmaktadır: X,Y ve Z yönlerinde hareket edebilen bir mekanik kurulum, motoru ve sistemin çalışmasını kontrol eden yazılım programı içeren bir sürüş devresi. Autodesk Inventor ve Autocad programında parçaları çizilip montaj kısmı tamamlanmıştır. Nastran programı kullanılarak statik ve dinamik analizi yapılmıştır. Üç boyutlu yazıcı ile bazı parçalar hazırlanarak istediğimiz ölçüler imalata uygulanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical controlled machines are needed to perform multiple machining tasks. Machines that are automatically run with commands received from the machining units are numerical control and numerically controlled machines. CNC machines cost a lot due to complex but efficient machine and software design. These machines are used to error-proofing and speed up production. This thesis included three-dimensional drill design, analysis and development. The proposed machine consisted of three main parts: a mechanical installation that moved in X, Y and Z directions, a drive circuit with a software program that controlled the operation of the motor and the system. The machine parts were drawn in Autodesk Inventor and Autocad program and montage part was completed. Static and dynamic analysis of the machine was performed using Nastran program. Some parts were prepared with a three-dimensional printer and the desired measurement was applied to manufacturing.