Bazı tropikal meyvelerin yağ asitleri bileşenlerinin mikrodalga destekli analiz yöntemi ile belirlenmesi ve geleneksel yöntemle karşılaştırılması
Determination of fatty acids components of some tropical fruits by microwawe assisted analysis method and comparison with traditional method
- Tez No: 523129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT BATTALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında üç farklı tropikal iklim meyvesinin yağ asitleri bileşenleri üzerine karşılaştırmalı yöntemlerle bir araştırma yapılmıştır. Tez çalışmasının materyalini oluşturan meyvelerin seçiminde son zamanlarda çokça tüketilen meyveler tercih edilmiştir. Bu meyveler; Citrus aurantifolia, Fortunella matgarita Swingle, ve Passiflora edulis olarak seçilmiştir. Meyve örneklerinin hem geleneksel bir yöntem olan Soxhlet ekstraksiyon yöntemiyle yağ asitleri elde edilmiştir. Yağ asitleri bileşenleri GC-MS yöntemiyle belirlenmiştir. Mikrodalga destekli analiz yönteminin geleneksel yönteme göre çok daha hızlı gerçekleştiği görülmüştür. Aynı zamanda bu yöntem sayesinde çözücü tasarrufu sağlanmıştır. Her üç meyve türünde de doymamış yağ asitleri daha yüksek oranda saptanmıştır. Mikrodalga destekli analizin verim oranını artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a comparative study was carried out on fatty acid components of three different tropical climate fruits. In the selection of the fruits that constitute the material of the thesis work, recently consumed fruit is preferred. These fruits are; Citrus aurantifolia, Fortunella matgarita Swingle, and Passiflora edulis. Fatty acids were obtained from the fruit samples by the Soxhlet extraction method, which is a traditional method. The fatty acid components were determined by GC-MS method. Microwave assisted analysis has been found to be performed much faster than the conventional method. At the same time, solvent saving is achieved through this method. In all three fruit types, unsaturated fatty acids were found higher. Microwave assisted analysis has been found to increase yield.