Omega-7 yönünden bazı sabit yağların kimyasal bileşimlerinin araştırılması
Investigation of some fixed oil chemical compositions in terms of omega-7
- Tez No: 892395
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Omega-7, palmitoleik asit olarak bilinen bir tür tekli doymamış yağ asididir. Özelikle Makademya fındığı, kır iğdesi gibi bitkisel kökenli canlılarda ve hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Esansiyel yağlardan omega-3 ve omega-6 gibi temel yağ asitlerinin aksine, omega-7 vücut tarafından sentezlenebilmektedir. Omega-7 cilt sağlığını iyileştirmek, lipit profillerini etkileyerek kalp sağlığını desteklemek, kilo yönetimine yardımcı olmak ve anti-enflamatuvar etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Tez kapsamında hem omega-7 açısından zengin olan kır iğdesi (taze ve kurutulmuş meyveleri) hem de tropikal ve besin değeri açısından oldukça yüksek öneme sahip iki farklı çeşit avokado (tohum ve pulpası), Brezilya ceviz (tohumu), Makademya fındık (tohumu) ve Pikan cevizi (tohumu) ile çalışılmıştır. Bitkisel materyaller Soxhlet apareyinde apolar çözücü (n-hekzan) ile ekstraksiyon işlemine tabii tutularak sabit yağları elde edilmiştir. Tez kapsamında toplamda dokuz sabit yağ elde edilmiş olup bu yağların ve ticari kır iğdesi yağının metillenerek kimyasal bileşimleri GK-AİD ve GK-KS yöntemleri ile aydınlatılmış ve omega-7 açısından içerikleri değerlendirilmiştir. Ticari olarak analiz edilen yağ hariç elde edilen yağlarda oleik asit (%43.5-64.7) ana bileşiklerden birisi olarak tespit edilmiştir. Makademya fındığının yağ verimi %69.4 olup içeriğinde %20 oranında palmitoleik asit tespit edilmiştir. Omega-7 kaynağı olarak kır iğdesine alternatif olabilecek meyvelerin yağ içerikleri değerlendirildiğinde en zengin sabit yağın Makademya ceviz tohumundan elde edildiği bunu avokado pulpa yağının takip ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Omega-7 is a monounsaturated fatty acid, primarily known as palmitoleic acid. It is mainly found in plant and animal products such as macadamia nuts and buckthorn. Unlike essential fatty acids such as omega-3 and omega-6, omega-7s can be synthesized by the body. Omega-7 is known to improve skin health, support heart health by affecting lipid profiles, help weight management and have anti-inflammatory effects. Within the scope of the thesis, studies were carried out with sea buckthorn (fresh and dried fruits), which is rich in omega-7, and two different varieties of avocado (seed and pulp), Brazil nut (seed), Macadamia nut (seed) and Pecan nut (seed), which are tropical and have high nutritional value. The plant materials were subjected to extraction with apolar solvent (n-hexane) in the Soxhlet apparatus to obtain fixed oil. In the thesis, nine oils and commercial sea-buckthorn oil were methylated. After metillation their chemical compositions were determined by GC-FID and GC-MS methods. The fatty oils chemical profiles were elucidated, and their omega-7 content was evaluated. Oleic acid (43.5-64.7%) was detected as one of the main compounds in the oils obtained, except for the analyzed commercial oil. The oil yield of Macadamia nuts is 69.4% and contains 20% palmitoleic acid. When the oil contents of fruits that could be an alternative to buckthorn as a source of Omega-7 were evaluated, it was found that the richest fixed oil was obtained from Macadamia walnut's seed, followed by avocado pulp oil.