Karadeniz bölgesi'ndeki inşaat yıkıntı atıklarının agrega yerine kullanılabilirliğinin ve madencilikte kullanım alanlarının araştırılması
Investigation of the utilization areas of construction and demolition wastes in the black sea region instead of aggregate and their areas of usage in the mining industry
  1. Tez No: 523133
  2. Yazar: GÖKHAN KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇULLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında oluşan inşaat molozlarının çevreye birçok olumsuz etkisi vardır. Bu tezin amacı, kentsel dönüşüm ve büyük depremler gibi faktörler sonucu oluşan ve çevresel açıdan problem oluşturan inşaat molozlarından geri kazanılmış agrega (GKA) elde edebilmesi ve elde edilen agregaların madencilik sektöründe püskürtme betonda (PB) ve yeraltı dolgusunda (YD) dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Çalışma dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, Karadeniz Bölgesi'nden inşaat moloz örnekleri temin edilerek fiziksel ve mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla deneyler yapılmıştır. İkinci aşamada, inşaat molozları beton agregası boyutuna getirilerek, GKA örnekleri üzerinde mekanik, fiziksel ve kimyasal agrega deneyleri gerçekleştirilmiştir. Üçüncü ve 4. aşamada ise, PB ve YD betonları üretilmiştir. GKA'ların ince doğal agrega yerine %0-25-50-75-100 oranlarında GKA kullanılarak PB örnekleri üretilmiştir. İri agrega yerine kütlece %0-25-50-100 oranlarında GKA kullanılarak YD örnekleri hazırlanmıştır. Her iki beton türü üzerinde çökme miktarı, basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı deneyleri ve beton örnekler üzerinde plak testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise sonuçlar belirli bir sıra içinde kısaca özetlenmiştir. Sonuç olarak, Karadeniz Bölgesi'nden elde edilen GKA'ların püskürtme betonda ve yeraltında güvenli bir şekilde kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction and demolition wastes originating from urban transformation in the Black Sea Region have many negative effects to the environment. Scope of this thesis is to obtain recovered aggregate (RA) from urban transformation and from big earthquakes which are problematic for environment and to use these RAs in shotcrete and in underground filling material in mining industry. This study was organized in four stages. At the first stage, construction waste samples from the Black Sea Region were collected and physical and mechanical properties of these samples were determined. Secondly, construction wastes were crushed into the size of concrete aggregate, physical, mechanical and chemical aggregate tests were conducted on these RAs. Finally, shotcrete and underground filling concretes were casted. RAs were utilized in shotcrete instead of natural aggregate in percentages of 0-25-50-75-100%. Additionally, RAs were used in underground rock fills in varying percentages of 0-25-50-100% instead of coarse aggregate. Both concrete types were subjected to slump, compressive strength, ultrasound transition velocity and slab tests. In the final stage of the research, the findings were briefly summarized in a particular order. As a result, it has been determined that the RAs obtained from the Black Sea Region can be safely used in shotcrete and underground.