Meme lezyonlarının benign malign ayrımında shear wave elastografi ile histopatolojik bulguların karşılaştırılması
Comparison of shear wave elastography and histopathological findings in distinction of benign-malign breast lesions
- Tez No: 523143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÇOLAKOĞLU ER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı; shear wave elastografi (SWE)'nin benign-malign meme kitlesi ayırımında tanısal performansının histopatolojik bulgular referans standart alınarak ortaya konmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 63 hastada saptanan 63 meme kitlesi dahil edildi. Tüm hastalara histopatolojik örnekleme öncesi US incelemesi ve virtual touch tissue imaging quantification (VTIQ) kullanılarak SWE incelemesi yapıldı. US inceleme ile lezyonun B-Mod US bulguları değerlendirildi ve BI-RADS® kategorizasyonu yapıldı. SWE incelemesinde shear wave hız haritalamasının homojenitesi, SWVmaksimum ve SWVortalama değerleri ölçüldü. Tanısal performans, receiver operating characteristic (ROC) analizi ile, en iyi eşik değerler Youden indeks ile belirlendi. Meme kitlelerinin benign ve malign ayrımında histopatolojik tanı referans standart olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this prospective study is to demonstrate the diagnostic performance of shear wave elastography (SWE) in distinction of benign-malign breast lesion based on histopathological findings. Material and method: 63 breast masses detected in 63 patients were incorporated in our study. All patients underwent US examination and SWE examination using virtual touch tissue imaging quantification (VTIQ) before histopathological sampling. B-Mode US findings of the lesion were evaluated and subjected to BI-RADS® categorization. The homogenity of shear wave velocity mapping, SWVmaxium and SWVmean values were measured in the SWV examination. The optimum threshold values were determined with Youden Index through diagnostic performance receiver operating characteristic (ROC) analysis. Histopathological diagnosis was determined as reference base in distinction of breast masses as benign and malign.