Meme lezyonlarının benign malign ayrımına ve BI-RADS sınıflamasına shear wave elastografi, power doppler ultrasonografi ve superb mikrovasküler görüntüleme tekniklerinin katkısının histopatolojik veriler ile korele değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic performances of shear wave elastography, power doppler ultrasonography and superb microvasculer imaging techniques in the differentiation of benign and malignant breast lesions and contribution of these techniques to BI-RADS classification
  1. Tez No: 692974
  2. Yazar: ALİME GÖKÇE KOCAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ADALETLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Benign ve malign meme lezyonlarının ayrımında shear wave elastografi, power Doppler ultrasonografi ve superb mikrovasküler görüntüleme tekniklerinin etkinliğini ve rutin sonografik incelemeye ek kullanımlarında tanısal performansa katkılarını araştırmak, böylece meme lezyonlarının değerlendirilmesinde optimal sonografik görüntüleme yöntemini belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sonografik olarak BI-RADS kategori 3,4,5 lezyonu bulunan yaş aralığı 19-72 olan 96 hastaya ait 105 meme lezyonu dahil edildi. SWE ile lezyonlara ait elastisite parametreleri, PDU ve SMG ile vaskülarite bulguları kaydedildi. Histopatoloji sonuçları ile karşılaştırarak bu değerlerin ve kombine kullanımlarının memenin benign ve malign lezyonlarını ayırmadaki tanısal performansları belirlendi. Bulgular: Benign ve malign lezyonlar için ortalama Emean değeri sırasıyla 23 ve 91 kPa, ortalama Eratio değeri sırasıyla 3,1 ve 8,4'tü. Malign lezyonların elastisite parametreleri benign lezyonlardan anlamlı yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the diagnostic performances of shear wave elastography (SWE), power Doppler ultrasonography (PDU) and superb microvascular imaging (SMI) techniques and combined use of these modalities with grey-scale ultrasound in differential diagnosis of benign and malignant breast lesions, thus to determine the optimal sonographic imaging modality in evaluation of solid breast lesions. Materials and Methods: A total of 96 patients (age range: 19-72; mean age: 44) with 105 breast lesions categorized as BI-RADS 3,4,5 were included in this study. Elasticity parameters were evaluated using SWE, vascularity grading and penetrating vessels were evaluated using PDU and SMI. Diagnostic performances of these methods and combination of them were compared. Results: The mean values for Emean and Eratio of benign lesions were 23 kPa and 3.1, respectively. The mean values for Emean and Eratio of malignant lesions were 91 kPa and 8.4, respectively. Both elasticity parameters of malignant lesions were significantly higher than those of benign lesions (p0.05).