Meme kitlelerinin benign-malign ayrımında shear wave elastografi ile strain elastografinin karşılaştırılması ve tanıya katkısı
Comparison of shear-wave and strain ultrasound elastography in the diffrentiation of benign and malignant breast lesions
  1. Tez No: 428441
  2. Yazar: AYKUT GÜRÜF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KORAY BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Meme Kitlelerinin Benign-Malign Ayrımında Shear Wave Elastografi ile Strain Elastografinin Karşılaştırılması ve Tanıya Katkısı Amaç: Bu çalışmanın amacı meme kitlelerinin benign-malign ayrımında shear wave elastografi ile shear wave hızlarını, strain elastografi ile gerinim oranlarını hesaplayıp bu iki yöntemin tanısal performansını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya meme kitlesi nedeniyle biyopsi işlemi için gönderilen 84 kadın hastanın (ortalama yaş 49,55±14,57 yaş) 87 kitle lezyonu dahil edildi. Lezyonlar perkütan biyopsi işleminden önce ultrasonografi (US), shear wave elastografi ve strain elastografi incelemesi yapıldı. B-mod sonografide lezyonlar Meme Görüntüleme Raporlama ve Veri Sistemi'ne göre değerlendirilip US-BIRADS skorları belirlendi. Statik elastogram görüntüsü üzerinden ROI (Region of Interest) yardımıyla kitlenin ve kitle komşuluğundaki cilt altı yağ dokusunun gerinim değerleri sayısal olarak ölçüldü ve cihaz tarafından otomatik olarak oranlandı. Daha sonra shear wave elastografi ile lezyonun santralinden en az 3 odaktan ve kitlenin komşuluğundaki yağ dokusunun shear wave hızları sayısal olarak hesaplandı. Lezyonlardan yapılan ölçümlerin harmonik ortalaması, yapılan bu ölçümlerin maksimum shear wave hızları ve bu hesaplamaların komşu yağ dokusuna oranı hesaplandı. B mod sonografi, strain indeks ve shear wave yöntemlerinin tanısal etkinliği histopatolojik bulgular ile karşılaştırıldı. Bulgular: Histopatolojik değerlendirme sonrası olguların 45'i (%51,7) benign, 42'si (%48,8) malign tanı aldı B mod sonografinin duyarlılığı %100, özgüllüğü %35,6, pozitif öngörü değeri %59,2 negatif öngörü değeri %100 olarak saptandı. ROC analizi sonucu eğri altında kalan alan shear wave yöntemi için 0,895 ve Strain indeks için 0,913 olarak bulundu. Strain indeks ortalaması malign lezyonlarda 7,12±5,78 (range, 1,68-33,20) ve benign lezyonlarda 2,19±1,47 (range, 0,5-7,5 ) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Comparison of Shear-Wave and Strain Ultrasound Elastography in the Diffrentiation of Benign and Malignant Breast Lesions Purpose: In this prospective study our aim was to evaluate and compare the diagnostic performance of Shear-wave and strain elastography in the diagnosis of benign and malignant breast lesions. Material and Method: Eighty seven mass lesions of 84 female patients (mean age 49,55±14,57 years) who were referred for biopsy due of breast mass included in this study. Lessions were examined by ultrasonography, shear wave elastography and strain elastography before percutaneous biopsy. On B-mod sonography, the lesions were evaluated according to the Breast Imaging Reporting and Data System and their BI-RADS scores were identified. The mass and its surrounding adipose tissue elasticity ranges were measured quantatively through static elastogram image by means of ROI (Region of interest); afterwards, the device was automatically calculated. At least three shear-wave velocity values obtained from the breast masses and surounding adipose tissue by using Shear-wave elastography. Maximum shear wave speed, harmonic mean of shear-wave velocity values and mass to surrounding adipose tissue shearwave velocity ratio calculated. Istatistical analyses used to compare diagnostic performance of B-mode ultrasonography, strain ratio and shearwave elastography with histhopathological results. Findings: According to the histopathological evaluation; the 45 (%51,7) patients lesions in 87 ones in this study were benign, and 42 (%48,8) were malign. The sensitivity of the B-mod sonography was %100; its specificity was %35,6; positive predictive values were %59,2; negative predictive values were %100. According to the results of the ROC analysis, shear wave elastography method under the ROC curve was 0,895; The strain index was 0,913. Strain index average were detected as 7,12±5,78 (range, 1,68-33,20) in the malign lesions and 2,19±1,47 (range, 0,5-7,5 ) in the benign.