Sağlık sistemleri içerisinde özel sağlık sigorta şirketleri ve Türkiye
Private health insurance companies in health systems and Turkey
  1. Tez No: 523156
  2. Yazar: BİLAL PİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, Health Care Management, Insurance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geçmişi 1990'da müstakil branş olmasına dayanan özel sağlık sigortacılığının prim üretim hacmi günümüzde sektör bütünündeki prim üretimi toplamının yüzde 10'unu aşmış durumdadır. Buna karşılık sigortalı sayısı ise üç milyon civarındadır. Sosyal sağlık sigortası kapsamında olanlara bu kapsamdan çıkma ve yalnızca özel sağlık sigortası kapsamına girme hakkı verilmemektedir. Dolayısıyla Türkiye'de özel sağlık sigortaları, sosyal sağlık sigortalarının tamamlayıcısı konumundadır. Tamamlayıcı özellikte olması sigortalı sayısından da anlaşılacağı üzere özel sağlık sigortasının yaygınlaşmasına engel olmuştur. Tez çalışmasında, Türkiye'de özel sağlık sigortalarının uluslararası mukayesesi yapılarak sektörel analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında özel sağlık sigortalarının ekonomideki sektörel genişliği analiz edilmiştir. Analiz için AB (Avrupa Birliği) ülkeleriyle mukayeseye gidilmiştir. Analiz yöntemi olarak da çok değişkenli istatistik tekniklerinden asal bileşenler analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular, özel sağlık sigortalarında sektörel genişlikte genel olarak 2004 ve 2013 yılları arasında bir iyileşmenin yaşandığını desteklemektedir. Ekonomideki sektörel genişliğin AB ülkelerine kıyasla makul kabul edilebilecek seviyeye geldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The private production volume of private health insurance which was founded as an individual branch in 1990, now gets over 10% of the total premium production in the sector. Nevertheless, the number of insured is around three million. Those who are covered by social health insurance are not entitled to leave this scope and to be included only in private health insurance. Therefore, private health insurance in Turkey is complementary to social health insurance. The fact that it is a supplementary feature prevents the spread of private health insurance as understood from the number of insured persons. In this thesis, the sectoral analysis was carried out by comparing private health insurances in Turkey with other international private health insurances. Within the scope of the study, the sectoral depth of private health insurance in society and economy has been analyzed. It has been compared with the EU countries for analysis. As a method of analysis, analysis of prime components was used from multivariate statistical techniques. The findings of the analysis support that there is a general improvement in private health insurance between 2004 and 2013 in the sectoral depth. The sectoral depth of the economy seems to have reached a reasonable level compared to the EU countries.