Tamamlayıcı sağlık sigortası ve Türkiye'de uygulanabilirliği: Vatandaş görüşlerinin belirlenmesi
Complementary health insurance and it's applicability in Turkey: Determination of the citizen's opinion
  1. Tez No: 382160
  2. Yazar: NURAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Vazgeçilemez bir hizmet türü olan sağlık hizmetleri, niteliği ve yapısı itibariyle ülkelerin gündemini sürekli meşgul etmiş, finansmanı yıllardır tartışılmıştır. Nüfus artışı, demografik yapının değişmesi, halkın beklentileri ve teknolojik gelişmeler geçen zaman içerisinde sağlık hizmetlerinin gerek sunumunda gerekse finansmanında değişikler yapılmasına ve harcamaların kontrol altına alınması gerekliliğine yol açmıştır. Sağlık hizmetleri finansmanında yaşanan kaynak sıkıntısı, özel sağlık sigortalarını daha da önem kazanan finansman yöntemlerinden birisi haline getirmiştir. Özel sağlık sigortası uygulamaları ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte, kamunun sunduğu sağlık sigortasını tamamlayan veya destekleyen, bireysel tercihlere göre şekillenen bir hal almıştır. İşte bu noktada özel sağlık sigortasının bir çeşidi olan tamamlayıcı sağlık sigortası ürünleri giderek artmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında, tamamlayıcı sağlık sigortasının ülkelerdeki rolü, uygulanış biçimi sosyal sağlık sigortası ile birlikte kullanımı incelenmiştir. Çalışma Fransa, Almanya ve Hollanda sağlık sistemleri incelenmiş, ülkelerde uygulamalarla ilgili olarak uzmanların ülke deneyimlerinden ve yazılan raporlardan yararlanılmıştır. Ayrıca konu hakkında Ankara ili Çankaya, Yenimahalle ve Mamak ilçelerinde yapılan anket ile vatandaş görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anket toplam 750 kişiye uygulanmış ancak geçerli olan 729 anket ile ilgili analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde, kısaca tamamlayıcı sağlık sigortasının vatandaşlar tarafından çok iyi bilinmediği, konu ile ilgili tanıtım ve bilgilendirmelerin yetersiz olduğu ve ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip vatandaşların bu uygulamadan memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sigortacılık, Özel Sağlık Sigortası, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
Özet (Çeviri)
As an indispensable service, health services have been an important agenda for countries due to its nature and structure and its financial structure has been discussed for many years. Increase in population, changes in demographic structure, expectation of people, and technological advances lead to make a change in presenting and financing health services and expose the need the under the control of health care cost. Financial sourcing problems in health services make private health insurance more important in terms of financial method. However private health insurance practices vary from country to country, it became a structure which completes or supports the health insurance that is provided by government and customized according to the individual preferences. At this point, complementary health insurance products which are a type of private health insurance gradually increase. In this thesis study; complementary health insurance's role in countries, methodology and their utilization with public health insurance has been examined. In this scope of this study, health systems of France, Germany and Netherlands are analyzed and related to country examples, country experts' experiences and their written reports was used. Moreover, public opinion is tried to determine by surveys which is conducted in district of Çankaya, Yenimahalle and Mamak in Ankara. Survey is applied a total of 750 people but analysis of the current survey was conducted with 729. As an outcome of this study, it is discovered that people don't know complementary health insurance products well, the advertisement and briefings are inadequate in this topic and also people who have complementary health insurance are satisfied by this. Key Words : Insurance, Private Health Insurance, Complementary Health Insurance