Karpal tünel sendromunda ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliği: Prospektif randomize kontrollü çalışma
Efficacy of extracorporeal shock wave therapy in carpal tunnel syndrome: A prospective randomized controlled trial
  1. Tez No: 523182
  2. Yazar: GÖZDE KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu hastalarında ev egzersiz programı ve splint kullanımı ile birlikte verilen radyal ESWT tedavisinin hastaların el uyuşması, fonksiyonel durumu, el ve el parmak kavrama gücü, median sinir çapındaki değişim üzerine etkinliğini incelemektir. Yöntem: Prospektif, tek kör, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmamıza EMG ile karpal tünel sendromu tanısı konmuş 29 hasta (33 el bileği) dahil edildi. Hastalar tedavi grubu (n=14 hasta, 16 el bileği) ve kontrol grubu (n=15 hasta, 17 el bileği) olmak üzere iki gruba randomize edildi. Tüm hastalara tedavi ve takip süresi olan 12 hafta boyunca ev egzersiz programı verildi, nötral statik el bileği splinti kullanması önerildi. Ek olarak tedavi grubundaki hastalara üç hafta boyunca haftada bir seans olmak üzere toplam 3 seans radyal ESWT tedavisi (2 bar, 5 Hz, 2000 şok) uygulandı. Kontrol grubuna ise aynı süre ve sıklıkta toplam 3 seans sham ESWT tedavisi uygulandı. Primer sonuç olarak VAS (ağrı/uyuşma) skalası ve semptom şiddeti ile fonksiyonel durum değerlendirmesi için Boston Karpal Tünel Sendromu anketi kullanıldı. Sekonder olarak ise ultrason ile median sinir kesit alanı ölçümü, Jamar dinamometre ile el kavrama gücü, pinchmetre ile parmak kavrama gücü değerlendirildi. Çalışmanın başlangıcında (TÖ), uygulanan tedaviden 1 hafta sonra (TS1), 4 hafta sonra (TS2) ve 12 hafta sonra (TS3) takip değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Bulgular: İki grup arasında demografik özellikler ve başlangıç değerlendirmeleri açısından anlamlı fark bulunmadı. VAS ile değerlendirilen ağrı/uyuşma skorunda tedavi öncesine göre tedavi sonrası 1. haftada kontrol grubuna kıyasla tedavi grubunda anlamlı azalma izlenmiş (p0,05). Boston semptom şiddeti skoru değişimi tedavi öncesine göre tedavi sonrası 1. haftada, kontrol grubuna kıyasla tedavi grubunda daha çok olmakla birlikte bu değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Tedavi sonrası 1. ay değerlendirmesinde ise tedavi sonrası 1. haftaya göre BSŞS değişimi kontrol grubunda tedavi grubuna göre daha anlamlı bulunmuştur (p0,05). Tedavi sonrası 1. haftada yapılan değerlendirmede kontrol grubuna kıyasla tedavi grubunda sinir çapında anlamlı azalma saptanmış (p0,05). Tedavi sonrası 1. ayda yapılan değerlendirmede Jamar ile bakılan el kavrama gücünde tedavi öncesine göre tedavi grubunda kontrol grubuna anlamlı artış gözlenmiş (p0,05). Parmak kavrama gücünde ise tedavi öncesine göre tedavi sonrası 1. ayda ve tedavi sonrası 1. haftaya göre tedavi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the efficacy of radial ESWT in patients with carpal tunnel syndrome, combined with home exercise program and splint usage, on the patients' hand numbness, functional status, hand and hand finger grip strength and median nerve diameter change. Methods: In our prospective, single-blind, randomized controlled trial, 29 patients (33 wrists) with EMG confirmed diagnosis of carpal tunnel syndrome were included. The patients were randomized into two groups: the treatment group (n = 14 patients, 16 wrists) and the control group (n = 15 patients, 17 wrists). All patients were given a home exercise program for 12 weeks of treatment and follow-up periodalong with the recommendation of a neutral static wrist splint. In addition, a total of 3 sessions of radial ESWT treatment (2 bar, 5 Hz, 2000 shock) were administered to the patients in the treatment group for 3 weeks as 1 session per week. A total of 3 sessions of sham ESWT were administered to the control group at the same time and frequency. Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire was used for functional status evaluation and symptom severity and VAS (pain/numbness) scale was used as primary outcomes. Secondary outcomes were median nerve cross-sectional area measurement, hand grip strength by Jamar dynamometer and finger grip strength by pinchmeter. The assessments were performed at baseline, 1 week after the treatment, 4 weeks later and 12 weeks later. Results: No significant difference was found between the two groups in terms of demographic characteristics and baseline evaluations. In the hand numbness score evaluated with VAS, there was a significant decrease in the treatment group compared to the control group (p 0,05). The change in Boston symptom severity score was found to be higher in the treatment group than in the control group at the first week after the treatment, but this change was not statistically significant (p> 0,05). The change in Boston symptom severity score was higher in the treatment group than in the control group at the first week after treatment compared to the pretreatment, but this change was not statistically significant (p> 0,05). The difference was found to be significant in the control group compared to treatment group at the first month after treatment compared to the first week after treatment (p 0,05). In the first week after treatment, there was a significant decrease in nerve diameter in the treatment group compared to the control group (p0,05). There was a significant decrease in nerve diameter in the treatment group compared to the control group in the first week after treatment (p 0.05). There was a significant increase in the hand grip strength evaluated with Jamar in the treatment group compared the control group in the first month after treatment (p 0.05).