Teknoloji girişimi hızlandırıcılarının incelenmesi ve etkinliklerinin araştırılması: Türkiye'deki hızlandırıcıların ampirik bir analizi
Research of technology startup accelerators and their effectiveness: an empirical analysis of accelerators in Turkey
  1. Tez No: 523206
  2. Yazar: CEREN ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, Türkiye'deki girişim hızlandırıcı programları analiz etmektedir. Girişim hızlandırıcıları, özellikle teknoloji girişimcilerini desteklemek ve onların bir sonraki seviyeye ulaşmalarına yardımcı olmak için doğan yeni nesil kuluçka programlarıdır. Türkiye'de hızlandırıcı programların kriterlerine uyan sekiz hızlandırıcı vardır. Bunlar Kworks, ITU Seed, SuCool, IOT Telco Labs, Pilot, Starter's Hub, Lonca ve Albaraka Garaj programlarıdır. Tüm bu programlar sadece teknoloji girişimcilerini kabul etmektedir ve onların işlerini büyütmelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışma bu hızlandırıcı programlara katılan girişimciler için geliştirilen bir anket kullanarak bu programların etkinliğine içsel bir bakış sunmaktadır. Ankete toplam 125 girişimci katılmıştır ve veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Bu hızlandırıcı programlarda sağlanan desteklerin etkinliğini ölçmek için çeşitli hipotezler tanımlanmıştır ve bu hipotezler Mann-Whitney ve Kruskal-Wallis yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Bu testlerin sonuçlarına göre de bu desteklerin girişimciler üzerindeki verimliliğini ve etkinliğini daha derin bir şekilde incelemek için bir regresyon modeli geliştirilmiştir. Son olarak, bir hızlandırıcı programda geçirilen ortalama süreyi bulmak için bir Kaplan-Meier analizi yapılmış ve bu Kaplan-Meier analizi kullanılarak da hızlandırıcı programlardan ayrılma nedenleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the business accelerator programs in Turkey. Business accelerators are new generations of incubation programs born especially to support technology entrepreneurs and help them reach to the next level. There are eight startup accelerators in Turkey out of eighteen which fit into the criteria of accelerator programs. These are Kworks, ITU Seed, SuCool, IOT Telco Labs, Pilot, Starter's Hub, Lonca and Albaraka Garaj programs. All of these programs only accept technology entrepreneurs and help them grow their businesses. Using a survey developed for entrepreneurs attending these accelerator programs, this study provides an inside look into the effectiveness of these programs. A total of 125 entrepreneurs attended the survey and the data has been analyzed via SPSS. Several hypotheses have been identified for measuring the effectiveness of supports provided in these accelerator programs and these hypotheses have been tested using Mann-Whitney and Kruskal-Wallis methods. According to the results of these tests, a regression model has been developed to have deeper analysis into the efficiency and effectiveness of these supports on entrepreneurs. Finally, a Kaplan-Meier analysis has been done in order to find the average time spent on an accelerator program and the reasons of leaving the accelerator program have also been identified using this analysis.