Explaining startup performance: How do entrepreneur and entrepreneurial team characteristics make the startup successful?
Girişim performansı üzerine: Girişimci ve girişimci takım özellikleri bir girişimi nasıl başarılı kılar?
- Tez No: 636840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hızlandırma, öncelikli olarak girişimlerin pazar başarısını sağlamak için büyümelerine destek olmayı amaçlayan nispeten yeni bir destek mekanizmasıdır. Hızlandırıcıların seçim mekanizması, çeşitli kriterlere göre iyi performans göstermesi ve piyasada başarılı olması muhtemel, en uygun erken aşama girişimleri kabul etmelerini sağlar. Girişimci karakteristikleri, girişim seçimini ve girişim performansını etkileyen kriterler arasındadır. Türkiye'deki 14 hızlandırma ve kuluçka programı ile yapılan mülakatlara dayanarak, bu tez ilk olarak girişimci ve girişimci ekip özelliklerini nitel bir yaklaşımla birbirinden ayrı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu tezin temel amacı, görüşülen programlara kabul edilen 122 girişimden anket yoluyla toplanan verinin ampirik analizine dayanarak girişimlerin piyasaya ilişkin, finansla ilgili ve programla ilgili performansını bireysel ve ekip düzeyindeki girişimci karakteristikleri ile açıklamaktır. Temel nitel bulgular, hızlandırma programlarının ekip düzeyindeki girişimci özelliklerini bireysel düzeydeki girişimci özelliklerinden daha kritik olarak değerlendirdiklerini göstermektedir. Bununla birlikte, nicel bulgular bireysel düzeydeki girişimci özelliklerinin girişim performansı üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ekip düzeyindeki karakteristikler, girişimlerin programla ilgili performansında belirleyici olmaktadır. Bulgular ışığında, Türkiye'deki girişimci ekosisteminin sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak için girişimciler, hızlandırıcılar (ve benzer mekanizmalar) ve ekosistem oluşturucular (üniversiteler, devlet ve sanayi) için çıkarımlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Acceleration is a relatively new support mechanism that primarily aims to assist the growth of startups to ensure their success in the market. The selection mechanism of accelerators enables them to admit fittest early-stage startups that are most likely to perform well, and succeed in the market. Entrepreneurial characteristics are among the criteria that affect startup selection and startup performance. Based on the interviews of 14 acceleration and incubation programs in Turkey, this thesis initially aims to explore entrepreneur and entrepreneurial team characteristics as apart from each other. Further, the main objective of this thesis is to explain market-related, finance-related, and program-related performance of startups with individual and team level entrepreneurial characteristics based on the empirical analysis of 122 surveys conducted to startups that are admitted to interviewed programs. The main qualitative findings indicate that acceleration programs consider team-level entrepreneurial characteristics as more critical than individual-level entrepreneurial characteristics. However, quantitative findings reveal that individual-level characteristics have a higher influence on startup performance. Team-level characteristics become decisive on the program-related performance of startups. In light of the findings, there are several implications for entrepreneurs, accelerators (and similar mechanisms), and for ecosystem builders (universities, government, and industry) to ensure sustainable development of the entrepreneurial ecosystem in Turkey.