Çanakkale Boğazı'ndaki Palisada perforata (Bory) K. W. Nam ve Chondria dasyphylla (Woodward) C. Agardh taksonlarının biyolojik aktiviteleri
Biological activities of Palisada perforata (BORY) K. W. Nam and Chondria dasyphylla (Woodward) C. Agardh from Dardanelles
  1. Tez No: 523247
  2. Yazar: MERVE SARIDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale Boğaz'ından toplanan Palisada perforata (Bory) K. W. Nam ve Chondria dasyphylla (Woodward) C. Agardh taksonlarının hekzan, metanol ve su ekstraktlarının antigenotoksik, DNA kesme ve koruma, antimikrobiyal ve antimutajenik aktiviteleri araştırılmıştır. Taksonların antigenotoksik aktivitesi Allium cepa test sistemiyle belirlenmiştir. Hidrojen peroksit (H2O2) ile uyarılan hücrelere, taksonların hekzan, metanol ve su ekstraktları 24, 48 ve 72 saat boyunca uygulanmıştır. Sonuçlara göre iki taksonun da yüksek antigenotoksik aktivite gösterdiği, ayrıca genel olarak ekstraktların konsantrasyonları ve uygulama süreleri arasında ilişki olmadığı tespit edilmiştir. DNA kesme ve koruma aktivitesi, pBR322 Plazmid DNA kullanılarak agaroz jel elektroforezi tekniğiyle değerlendirilmiştir. P. perforata taksonunun hekzan ekstraktının 2 mg/mL konsantrasyonu haricindeki tüm uygulamaların DNA'da hasar meydana getirmediği ve H2O2 ile indüklenen DNA'yı onardığı gözlemlenmiştir. Taksonların antimikrobiyal aktivitesi, Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen verilere göre her iki taksonun da zayıf antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu saptanmıştır. Antimutajenik aktivite, Ames/Salmonella testiyle araştırılmıştır. Çalışmada Salmonella typhimurium'un TA98 (çerçeve kayması mutasyonu) ve TA100 (baz çifti değişimi mutasyonu) mutant suşları kullanılmıştır. Taksonların antimutajenik aktiviteye sahip olduğu ve antimutajenik aktivitenin konsantrasyon ile pozitif korelasyon gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study investigated antigenotoxic, DNA cleavage and protection, antimicrobial and antimutagenic activities of hexane, methanol and water extracts of Palisada perforata (Bory) K. W. Nam and Chondria dasyphylla (Woodward) C. Agardh taxa were collected from Dardanelles. The antigenotoxic activity of the taxa was determined by the Allium cepa test system. The hexane, methanol and water extracts of the taxa were applied to the cells induced with hydrogen peroxide (H2O2) for 24, 48 and 72 hours. According to the results, both taxon showed high antigenotoxic activity, and in general, there were no relation between concentration of extracts and treatment times. DNA cleavage and protection activities were determined by agarose gel electrophoresis technique using pBR322 Plasmid DNA. It was observed that all treatment except the concentration of 2 mg/mL of the hexane extract of the P. perforata taxon did not cause any damage to the DNA and the H2O2-induced DNA was repaired. The antimicrobial activity of taxa has been investigated using the Minimum Inhibition Concentration (MIC) method. According to the obtained data, it was determined that both taxon had low antimicrobial activity. Antimutagenic activity was investigated by Ames/Salmonella test. In the study TA98 (frame shift mutation) and TA100 (base pair mutation mutation) of Salmonella typhimurium mutant strains were used. It has been shown that both taxon have antimutagenic activity and antimutagenic activity positive correlation with concentration.