Elektro-eğirme yöntemiyle üretilen çok fonksiyonlu yara örtüsü tasarımı
The design of multifunctional wound dressing produced by electrospinning method
- Tez No: 523248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİD NURBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde doğal ve çevre dostu malzemelerin kullanımı gittikçe yaygınlaşmakta ve her alanda uygulanmaktadır. Özellikle medikal alanda kullanılacak olan malzemelerin özelliklerinin yanı sıra biyouyumlu, yenilenebilir, doğal ve çevre dostu olmaları istenen bir özelliktir. Yara bandı ve yara örtüsü medikal alanında yaygın kullanım potansiyeline sahiptir. Bu materyallerden beklenen tüm özellikleri karşılayabilmek için çalışmalar hızla devam etmektedir. Ancak ideal bir yara örtüsünden beklenen tüm özellikleri karşılayabilecek fonksiyonel yara örtüsü henüz üretilmemiştir. Fonksiyonel yara örtülerinin kullanım sırasında işlevsel olabilmesi ancak nanokompozit yapılarla mümkün olacaktır. Günümüzde elektro eğirme yöntemiyle özgün ve çok yönlü polimerik nanoliflerin üretimi oldukça ilgi çekmektedir. Bu yöntemle elde edilen yara örtüleri geleneksel yöntemle elde edilenlere nazaran yara bölgesinde ortam konforunu etkin biçimde arttırmakta ve yara çevresinde mükemmel bir işlevsel tedavi rol oynayarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Bu çalışmada, birçok hastalığa sebebiyet veren özellikle yara bölgesinde yaygın gözlenen Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerine karşı etkin antimikrobiyal etken madde içeren esnek, hafif, ince ve nefes alabilen fonksiyonel nanolif esaslı yara örtüsünün tasarımı ve üretimi hedeflenmektedir. Bu amaçla çalışmada elektro eğirme çekirdek-kabuk üretim yöntemi kullanılarak, çekirdek kısmına antibakteriyel özellik gösteren etken madde olan Origanum Minutilflorum ile depolanmış doğal, biyouyumlu, biyobozunur, toksik olmayan ve ucuz polimer olan kitosan beslenirken etrafı da aynı polimer ile kaplanarak fonksiyonel yara örtüsü üretilmiştir. Böylece iç içe geçmiş nanolifler ile gözenekli membran tarzı nano ağlar örülmüştür. Elde edilen nanokompozit materyallere antibakteriyel aktivite ve ilaç salınımı gibi testler uygulanmıştır. Bu materyallerin yapı, yüzey morfolojisi ve karakteristik özellikleri UV, FTIR, SEM, TEM ve su temas açısı kullanılarak araştırılmıştır. Çekirdek-kabuk esaslı nanolif yara örtüleri kontrollü ve uzun süreli salınım ile birlikte gözenekli yapısıyla kimyasal ve etken madde salınımına izin verirken hava geçirgenliği ile de yaranın hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the use of natural and environmentally friendly materials becomes increasingly widespread and applicable in almost every field. In particular, the material properties to be used in medical fields require biocompatibility, renewability, natural and environmental friendly properties. Adhesive bandage and wound dressing have the most common usage potential on the medical field. Studies are ongoing to meet all the specifications by using sophisticated materials. However, a functional wound dressing that can meet all the expected properties from an ideal wound dressing has not yet been produced. Functional wound dressings during the usage can be obtained with nanocomposite structures. In this study, it is aimed to design and manufacture a flexible, light, thin and breathable functional nanofiber based wound dressing, which contains antimicrobial active substance against Staphylococcus aureus, and Pseudomonas aeruginosa bacteria, which cause many diseases especially in the wound area. At present, the production of unique and versatile polymeric nanofibers by electrospinning method is very attractive. For this purpose, a natural, biocompatible, biodegradable, non-toxic and cheap polymer of chitosan deposited with Origanum Minutilflorum, which is an antibacterial active substance, to the core part of the nanofiber, was produced by using electrospinning core-shell production method and the same polymer was used for the shell part. Thus, core-shell type nanofibers and porous membrane-like nano-networks are obtained. Investigation of the nanocomposite structures such as antibacterial activity and drug release profiles were analyzed. The surface morphology and characteristic properties of these materials were investigated using UV, FTIR, SEM, TEM and water contact angles. Core-shell based nanofiber wound dressings permit the release of chemical and active substances through the fibers than porous structure with air permeability for accelerated wound healing.