Üç boyutlu tasarım ve imalat teknolojilerinin imalat için tasarıma olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of three dimensional design and manufacturing technologies effects of manufacturing for design
  1. Tez No: 523249
  2. Yazar: UFUK ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mühendislik teknolojisi, güncel teknolojiler ile tersine mühendislik uygulamaları için yöntem ve cihazlar geliştirmektedir. Bu alanda üç boyutlu tasarım ve imalat teknolojileri gerek malzeme gerekse üretim yöntemi anlamında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırma çalışmasında imalat için tasarım teorisi ile çok boyutlu yazıcıların üretim verimliliği ve malzemelerin gerek mekanik özellikleri gerekse de bu geleneksel olmayan yöntemler ile üretimdeki tasarım değişkenlerine uyumunun açıklanması hedeflenmiştir. Çok boyutlu yazıcılar ile gerek imalat teknolojisi gerekse tasarımın makine tablasına konumlama değişkenleri gibi uygulamalar ele alınmış olup, yeterli olan malzeme miktarında tasarıma uygun kıyaslamalar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Engineering technology develops with up-to-date Technologies methods and devices for reverse engineering applications. This area has been used frequently in the sense of three-dimensional design and manufacturing technology, material and production method. In this research study, design theory for manufacturing and production efficiency of multidimensional printers and mechanical properties of materials are required, but it is aimed to explain these non-traditional methods and compatibility with design variables in production. With multidimensional printers, applications such as positional variables on the machine table of the design have been dealt with as well as manufacturing technology, and design comparisons have been described in the enough amount of material.