Yüksek gerilim hatlarından yayılan elektromanyetik alanın ayçiçeği (Helianthus annuus L.) bitkisi üzerine etkileri
Effects of electromagnetic field radiated from high voltage lines on Helianthus annuus L.
  1. Tez No: 523252
  2. Yazar: ŞAMİL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, yüksek gerilim hatlarında meydana gelen elektromanyetik alana maruz bırakılan Helianthus annuus L. (Ayçiçeği) tohumlarının gelişimine etkileri incelenmiştir. Araştırmamızda kontrol grubu dahil belirlenen sekiz istasyona bırakılan tohumların çimlenme oranı, tohum ağırlığı, bitki ve yaprak ağırlığı, kök boyu, bitki boyu ve yaprak boyu ve eni ölçülmüştür. Belirlenen bu sekiz istasyonda yetişen bitkilerin yapraklarından alınan örneklerle, klorofil analizi yapılmış ve bu gruplarda yetişen bitkilerde kök, gövde ve yaprak anatomileri incelenmiştir. Elektromanyetik alan, tohumun kuru ve yaş ağırlığına önemli bir etki göstermezken, yaprak eni ve boyuna pozitif etki yaptığı görülmüştür. Ayrıca, yaprak kuru ve yaş ağırlığında elektromanyetik alan uygulanan gruplarda artış gözlenmiştir. Elektromanyetik alan uygulaması, çimlenme oranını arttırmıştır. Anatomik incelemelerde en yüksek elektromanyetik alana maruz kalan F grubu bitkilerinin köklerinin iletim demetlerinde trakeal element olarak, özellikle trakelerin çok iyi geliştiği gözlenmiştir. Yani bu gelişime bağlı olarak su ve mineral madde alınımında artışı teşvik etmektedir. Klorofil analizleri sonucunda, toplam klorofil miktarları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; A grubunda %10, B grubunda %36, C grubunda %27, F grubunda %14, G grubunda %7 azalma, D grubunda %2 ve E grubunda %9 artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the development of Helianthus annuus L. (Sunflower) seeds exposed to the electromagnetic field in the high voltage lines were investigated. In our study, germination rate, seed weight, plant and leaf weight, root height, plant height and leaf height and width were measured for the eight seeds, including the control group. Chlorophyll analysis was carried out with the samples taken from the leaves of the plants grown in these eight stations, and root, stem and leaf anatomies were examined in the plants grown in these groups. While the electromagnetic field did not show any significant effect on seed dryness and wet weight, it was found to have a positive effect on leaf width and length. In addition, leaf dryness and wet weight increased in the groups receiving electromagnetic field. Electromagnetic field application increased germination rate. In the anatomical studies, it was observed that the tracheal elements, especially traits, developed very well in the bundles of the roots of group F plants exposed to the highest electromagnetic field. In other words, this development promotes an increase in the intake of water and mineral matter. As a result of chlorophyll analysis, total chlorophyll content was determinated, decreased, %10 in group A, %36 in group B, %27 in Group C, %14 in Group F, %7 in group G, however total chlorophyll content increased, %2 in Group D, %9 in Group E.