İş yeri tanımına giren çalışma ortamlarındaki yüksek gerilim hatlarının ve bu hatların muhtemel zararlarının tespiti
Detection of high voltage lines and possible losses of these lines in work environments answer to the description of workplace
  1. Tez No: 536362
  2. Yazar: ELİF NURDAN GÖKALP GEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yaşamımızın her alanında karşımıza çıkan yüksek gerilim hatlarının yaydığı elektromanyetik alanın, sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu birçok araştırmada görülmüştür. Bu tezin amacı mevcut yüksek gerilim hatlarının, yaymış olduğu elektromanyetik alanın dünyada ve ülkemizde belirlenen standartların dışında olduğunun tespit edilmesi ve bu alanın bireylerin sağlıkları üzerindeki olumsuz etkilerinin gösterilmesidir. Araştırma, İstanbul ili Esenyurt ilçesinde mevcut olan yüksek gerilim hatlarının çevresinde gauss metre cihazıyla manyetik alan ölçülerek yapılmıştır. Bu ölçümlerin dünyada ve ülkemizde belirlenen standartların dışında olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçların bu standartların dışında olması, yapılan çeşitli araştırmalarda da görüldüğü gibi bireylerin sağlıklarını önemli derecede etkilemektedir. Bu olumsuzluğun giderilmesi için yüksek gerilim hatlarının yaydığı elektromanyetik alan ve zararları hakkında bireyleri bilinçlendirmek, yüksek gerilim hatlarının yaşam alanlarından uzaklaştırmak ve yer altına alınması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
It has been shown in many studies that the electromagnetic field emitted by the high voltage lines that can be seen in all areas of our lives has negative effects on health. The aim of this thesis is to ascertain that the electromagnetic field emitted by the current high voltage lines is outside of the standards designated in the world and in our country and also to show the negative effects of the field on the health of individuals. The research was carried out by measuring the magnetic field with the gauss meter around the high-voltage lines in Esenyurt, Istanbul. It is observed that the results of these measurements are outside of the standards designated in the world and in our country. The fact that the results are outside of these standards significantly affects the health of individuals as seen in various studies. In order to eliminate this negativity, it should be ensured to raise awareness of the electromagnetic fields and damages of high voltage lines among individuals, to remove the high voltage lines from the living areas and to take them under the ground.