Iğdır ve yöresinde üretilen sütlerin bazı kimyasal özellikleri ve aflatoksin M1 miktarının belirlenmesi
Determination of some chemical properties and aflatoksin M1 of milk produced in Igdir and region
- Tez No: 523318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Beslenme açısından önemli bir gıda maddesi olan süt, yaşamın her aşamasında tüketilmektedir. Beslenme için vazgeçilmez olan süt, uygun olmayan üretim koşullarında sağlık açısından olumsuzluklara da sebep olmaktadır. Aflatoksinli yemlerle beslenen hayvanların sütünde bulunan Afalatoksin M1 bunlardan biridir. Bu çalışmada, Iğdır ve yöresindeki (Merkez, Karakoyunlu, Tuzluca, Aralık) çiğ inek sütlerinin bazı kimyasal özellikleri ve Aflatoksin M1(AFM1) miktarı belirlenmiştir. Araştırmada 25 adet çiğ inek sütü kullanılmıştır. Analiz edilen sütlerde kuru madde, yağ, protein, kül ve aflatoksin M1(AFM1) analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda ortalama kimyasal değerler; Kuru madde miktarı % 11.77 ± 1.27, yağ miktarı % 3.19 ± 0.52, yağsız kuru madde miktarı % 8.58 ± 1.09, protein miktarı % 3.19 ± 0.35, kül miktarı 0.73 ± 0.12 ve Aflatoksin M1 miktarı 0.132 µg/kg ± 0.107 olarak bulunmuştur. 25 adet çiğ inek sütü numunesinin tamamında (% 100) aflatoksin M1(AFM1) tespit edilmiştir. Bunlardan 20 tanesi (%80) Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliğinde yer alan çiğ inek sütleri yasal limitinin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Milk is an important food for Nutrition and it is consumed every stage of life. Milk is essential for nutrition but it causes adversities in for the health at unfavourable production conditions. In this research, some physicochemical properties and Aflatoxin M1 of raw cow milk produced in Iğdır and region (Iğdır center, Karakoyunlu, Tuzluca, Aralık) were investigated. In research 25 piece raw cow milk were used. Dry matter, fat, protein, ash and Aflatoxin M1 analyzes were performed in milk. According to results of chemical analysis mean values were found as the following; Dry matter 11.77 % ± 1.27, fat 3.19 % ± 0.52, protein 3.19 % ± 0.35, ash 0.73 % ± 0.12 and Aflatoxin M1 content 0.132 µg/kg ± 0.107. Aflatoxin M1 (AFM1) has been detected in milk all samples (% 100). 20 piece (80%) of these, is contrary to the Turkish Food Codex Infection Regulation.