Asetabulum kırık sınıflamalarının cerrahi yaklaşım planlaması açısından kullanılabilirliği
The availability of acetabular fracture classifications in terms of surgical approach planning
  1. Tez No: 523345
  2. Yazar: MEHMET HAKAN İLTER
  3. Danışmanlar: UZMAN ERDEM EDİPOĞLU, DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKHAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sınıflama sistemleri tanı, tedavi ve hastanın prognozu hakkında cerraha bilgi vermelidir. Bunun yanında tekrarlanan değerlendirmelerde tutarlı olmalıdır. Asetabulum kırıkları, kompleks üç boyutlu yapısı ve karmaşık anatomisisebebiyle ortopedinin anlaşılması en zor kırıklarındandır. Judet ve Letournel bu kırıkların anlaşılabilir olması için çalışmalar yapmışlar ve günümüzde de hala geçerliliğini koruyan sınıflama sistemini oluşturmuşlardır. Bu sınıflama sistemi,özellikle kuadrilateral yüzey kırıklarını kapsamaması nedeniyle bir takım eleştiriler almaktadır. Sonrasında yıllar içinde gelişen araştırmalar ile eksik yanları olduğu görülmüş olup, çeşitli sınıflama sistemleri önerilmiş olsa da hiçbir sınıflama sistemi geçerliliğini korumayı başaramamıştır. Yine günümüzde kullanılan sınıflama sistemlerinin özellikle marjinal impaksiyon gibi eşlik edebilecek yaralanmaları içermemesi ideal bir sınıflama sisteminin sacayaklarından olan prognozu da tam olarak yansıtamamaktadır. Biz bu çalışmamızda Judet-Letournel sınıflaması ile birlikte bilgisayarlı tomogafiye dayalı bir sınıflama olan Harris-Coupe sınıflaması ve yeni bir sınıflama sistemi olan“there is no column”sınıflama sistemlerini değerlendirdik. Bu üç sınıflama sistemini, farklı tecrübe düzeylerinde dört cerrah tarafından gözlemci içi ve gözlemciler arası tutarlılıklar açısından değerlendirdik. Sonuç olarak deneyimli cerrahlar tarafından halen klasikleşmiş sınıflama sistemleri tercih edilmekte olup, daha az deneyimli cerrahlar“there is no column”sınıflamasını görece daha fazla tercih etmektedir. Ancak çalışmamızın retrospektif ve sınırlı sayıda hasta ile yapılmış olması ve kırık paternlerinin homojen dağılımda olmaması nedeni ile gözlemciler arası değerlendirme netleştirilememiştir. Bu nedenle vaka sayısının daha fazla olduğu prospektif tasarımlı, homojen dağılımda kırık paterninin bulunduğu ve gözlemci sayısının daha çok olduğu çalışmaların sınıflama sistemlerini daha iyi karşılaştıracağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Classification systems should inform the surgeon about the diagnosis, treatment and prognosis of the patient. In addition, repeated evaluations should be consistent. Because of its three-dimensional structure and complex anatomy, acetabular fractures are one of the most difficult fractures of orthopedics. Judet and Letournel have carried out studies to make these fractures understandable and have established a classification system that still remains valid today. This classification system has received some criticism, especially since it does not cover quadrilateral surface fractures. Afterwards, it has been seen that there are deficiencies with the researches that have been developed over the years and even though various classification systems have been proposed, no classification system has been able to maintain its validity. The fact that the classification systems used today do not include injuries that can be accompanied by marginal impaction, do not fully reflect the prognosis which is indispensable for an ideal classification system. In this study, we evaluated Judet-Letournel classification, Harris-Coupe classification which is a classification based on computerized tomography and a new classification system named“there is no column”. We evaluated these three classification systems in terms of intraobserver and interobserver consistency by four surgeons at different levels of experience. As a result, classical classification systems are still preferred by experienced surgeons, and less experienced surgeons prefer the classification of“there is no column”relatively. However, due to the fact that our study was retrospective and includes limited number of patients and the fracture patterns were not homogeneous, the interobserver evaluation could not be clarified. Therefore, we believe that studies with higher number of cases, the prospective design, the homogeneous distribution of fracture patterns and the higher number of observers are more likely to compare the classification systems better.