İletim tipi işitme kaybının glottal pertürbasyon parametrelerine etkisi
The effect of conductive hearing loss on glottic perturbation parameters
- Tez No: 523344
- Danışmanlar: DR. KEREM SAMİ KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnsan bedeninin en karmaşık fonksiyonlarından birisi konuşmadır. Konuşma esnasında her ne kadar larenks ve rezonatör/artikulatörler ile beyindeki bazı bölgelerin ön planda rolü olsa da aslında konuşma, tüm bedenin katılımıyla meydana gelir. Vucüt postürü, gövde kaslarının tonüsü ve işitme düzeyi gibi birçok faktör ses ve konuşmayı etkileyebilir. Erken çocukluk döneminde rehabilite edilmeyen hastalarda işitme kaybına sekonder gelişen konuşma ve ses bozuklukları, işitmenin konuşma ve dil fonksiyonlarının kazanılmasındaki rolünü ortaya koymaktadır. Bununla beraber konuşma ve dil gelişimini tamamlayan kişilerde dahi, sonradan gelişen işitsel patolojilerin ses ve konuşma patolojisine neden olabileceği bilinmektedir. Sensörinöral işitme kaybının fonasyon üzerine etkileri, görece sık araştırılan bir konu olsa da iletim tipi işitme kaybının etkileri ile ilgili literatürde bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, iletim tipi işitme kayıpları olan hastaların seslerinin akustik analizle normal işiten kişilerlerle karşılaştırmasıdır. Çalışmada kontrol grubu 20 sağlıklı kişiden oluşurken çalışma grubu 15 bilateral iletim tipi işitme kaybı olan hasta ile yapıldı. Çalışma sonucundan her iki grup arasından pertürbasyon parametreleri açısından fark bulunmadı. Bununla beraber işitme kaybı grubunda işitme düzeyiyle korelasyon gösteren herhangi bir parametre saptanmadı. Sonuç olarak iletim tipi işitme kaybının larenks düzeyinde sesi etkilemediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Speech is one of the most complex functions of the human body. Although larynx, articulators and some brain areas play the main role during speech, speech is, in fact, created by involvement of the whole human body. Lots of factors such as body posture, tension of body muscles and hearing levels might affect voice and speech. Voice and speech problems resulting from hearing loss in children with hearing impairments who weren't rehabilitated in early childhood shows the importance of hearing on the acquisition of voice and speech functions. In addition, it is known that even in adults in postlingual term whose voice and speech functions were fully developed, acquired hearing pathologies might cause voice and speech disorders. Although effects of sensorineuronal hearing loss on voice is a relatively well studied subject, there aren't any research done on the effects of conductive hearing loss on voice. The aim of this study is to compare voices of patiens with conductive hearing loss with those of healthy volunteers. In our study,study group was composed of 15 patients with bilateral conductive hearing loss while control group was composed of 20 healthy volunteers. As a result of our study, no difference was found in terms of perturbation parameters between two groups. No parameter was detected that correlated with hearing loss levels in the study group. In conclusion, it was found that conductive hearing loss has no affect on voice on laryngeal levels