Sıçanlarda kronik alkol uygulamasının beyin dokusu oksidasyonu ve nörotrofin düzeyleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
Chronic administration of alcohol in rats to evaluate the effects on brain tissue oxidation and neurotrophin levels
  1. Tez No: 523381
  2. Yazar: ÖZGÜR DOĞA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CEYLA ERALDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kronik alkol kullanımı karaciğer ve beyin başta olmak üzere vücutta birçok organ/sistemin işleyişini bozmakta ve bazı durumlarda kalıcı hasarlar oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında etanolün beyin dokusu BDNF, NT-3 ve NT-4, AOPP, 8-OHdG ve IL- 1β düzeyleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmada 6 aylık Wistar Albino sıçanlar kullanıldı. Salin grubu (SG) (n=8) kronik alkol grubu (KAG) (n=8) ve kronik sukroz grubu (KSG) (n=8) olmak üzere toplam 3 adet hayvan grubu oluşturuldu. SG'na 8 hafta süreyle haftada 5 gün sadece salin gavaj yoluyla verildi. Herhangi bir tedavi almamıştır. KAG'na haftada 5 gün olmak üzere 4 gr/kg %20'lik alkol 8 hafta süreyle gavaj yoluyla verildi. KSG'na haftada 5 gün olmak üzere %5'lik sukroz 8 hafta süreyle gavaj yoluyla verildi. Verilen miktar alkolün kalori eşdeğeri olarak hesaplandı. Biyokimyasal analizler ELISA yöntemiyle gerçekleştirildi. Bulgular: Korteks, beyin sapı ve hipokampüs dokuları ve serum BDNF düzeylerinde gruplar arası istatistiksel bir anlamlılık bulunmadı. Kortekste NT-3 düzeylerinde KSG'da sırasıyla SG ve KAG'larına göre anlamlı bir artış gözlendi (p=0,009, p= 0,049). Beyin sapında NT-3 düzeylerinde KSG'da sırasıyla SG ve KAG'larına göre anlamlı bir azalma gözlendi (p=0,003, p= 0,016).
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic alcohol use disrupts the functioning of many organs/ systems in the body, especially in the liver and brain, and in some cases creates permanent damage. The aim of this study is to investigate the effect of ethanol oxidative stress on the levels of BDNF, NT-3, NT-4, AOPP, 8-OHDG and IL-1β in brain tissue. Method: Six months old Wistar Albino rats were used in the study. There are 3 groups in total, namely Saline group (SG), chronic alcohol group (CAG) and chronic sucrose group (CSG). Our work lasted 8 weeks. SG: These animals have not received any treatment. CAG: These animals were given 5 g/kg of 20% alcohol by gavage for 5 days per week. CSG: These animals were given 5% sucrose by gavage for 5 days per week. The amount given is calculated as the calorie equivalent of alcohol. The parameters of our study were also analyzed using ELISA kits. Results: There was no statistically significant difference between groups in cortex, brain stem and hippocampus tissues and serum BDNF levels. There was a significant increase in cortex NT-3 levels in KSG compared to SG and CAG, respectively (p= 0,009, p= 0,049). There was a significant decrease in KSG NT-3 levels in brain stem compared to SG and CAG, respectively (p= 0,003, p= 0,016).