Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk acil servisi'ne ocak 2013-haziran 2017 yılları arasında zehirlenme nedeniyle başvuran hastaların demografik olarak incelenmesi
Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine children's emergency service demographic investigation of patients who applied with poisoning between january 2013 and june
  1. Tez No: 523403
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TEMİZ, DOÇ. DR. CAN ACIPAYAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın amacı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne zehirlenme nedeniyle başvuran hastaların demografik özelliklerini inceleyip alınabilecek önlemleri belirlemektir. Çalışmada Ocak 2013- Haziran 2017 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne zehirlenme nedeniyle başvuran 300 hastanın bilgileri dosyalarından incelenmiştir. Hastalar yaş, cinsiyet, zehirlenme etkeni, zehirlenme saati gibi parametrelere göre sınıflandırılmıştır. Çalışmaya önceden belirlenen kriterlere göre 300 hasta alınmıştır. Zehirlenme vakaları tüm acile başvuruların % 0.37'sini oluşturmaktadır. Olguların 146 (% 48,7)'si kız, 154 (% 51,3)'ü ise erkektir. Tüm zehirlenme olguları arasında cinsiyet açısından fark saptanmamıştır. Olguların 239 (%79,67)'si kaza sonucu, 61 (% 20,33)'ü ise intihar amaçlı zehirlenmelerdir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the precautions could be taken by examining the demographic characteristics of patients who admitted to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Health Application and Research Hospital Pediatric Emergency Depertman due to poisoning. In our study, we examined informations from the files of 300 patients who referred to Kahramanmaraş Sütçü İmam UniversityFaculty Health Application and Research Hospital Pediatric Emergency Depertman due to poisoning between January 2013 and June 2017. Patients were classified according to parameters such as age, sex, poisoning effect and poisoning time.300 patients were included in the study according to pre-determined criteria. The poisoning constituted 0.62% of all urgent patients. Out of our 300 patients, 146 (48.7%) were female and 154 (51.3%) were male. There was no difference in gender between all cases of poisoning. In our cases, 239 (79,7%) were accidental while 61 (20,3%) were suicide poisonings.