Sinyalizasyon Sistemleri İçin Alternatif Enerji Üretimi
Alternative energy production for signalization systems
  1. Tez No: 523407
  2. Yazar: FATMA AVLİ FIRIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya genelinde enerjiye olan ihtiyaç; nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak baş döndürücü bir hızla artmaktadır. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için hâlihazırda kullanılmakta olan fosil kökenli enerji kaynaklarının sınırlı oluşları ve yüksek miktarlarda tüketiminden kaynaklanan çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi sağlamıştır. Bu yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının başında rüzgâr, güneş ve su gücü enerjisi gibi sonu gelmeyecek ve yenilenebilir enerji kaynakları gelmektedir. Bu enerji kaynaklarından olan rüzgâr gücü ve güneş enerjisiyle elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanacak çok sayıda çalışmalar günümüze kadar yapılmıştır ve halen devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, sinyalizasyon sistemlerinin enerji ihtiyacının karşılanmasında yararlanılacak olan rüzgâr ve güneş enerjisi sistemleri üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar Kampüsü içerisinde bulunan trafik sinyalizasyon sisteminin enerji ihtiyacı belirlenmiş, bu bölgedeki rüzgâr verilerinden de yararlanılarak hangi teknik özelliklere sahip rüzgâr türbini ile bu ihtiyacın karşılanabileceği bulunmuştur. Rüzgârın hiç esmeyeceği ihtimaline karşılık ise güneş enerjisinden yararlanılarak enerji üretilmesi planlanmıştır. Tasarlanan bu hibrit sistemin ortalama maliyeti belirlenerek aynı miktardaki enerjinin mevcut elektrik dağıtım şebekesinden karşılanması durumunda oluşacak maliyet ile karşılaştırılması yapılmıştır. Yürütülen bu çalışma ile rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilerek sinyalizasyon sistemleri gibi birçok düşük güçlü sistemlerin enerji ihtiyacına cevap verilmesi ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalara da emsal teşkil edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy demand has increased rapidly parallel with population growth, industrialization and technological developments all over the world. In order to meet the increasing energy needs, the renewable energy resources have been used more than past because of high-rated consumption of fossil-based energy sources have damaged environment and human health and their reservoirs have limited. These new and renewable sources have been named as wind, solar and water power etc. which are unlimited energy sources. Numerous study about the meeting energy needs with wind energy have been carried out to date and they have been continued nowadays. In this thesis, the wind energy systems which used in meeting the energy needs of traffic signaling systems was emphasized. In this context, the energy requirements of the signaling system in Avşar Campus of Kahramanmaraş Sütçü İmam University were determined and it was found that the wind turbines with the technical features could be met by using the wind data in this region. It is planned to generate energy by utilizing solar energy in case the wind will never blow. The average cost of the designed hybrid system was determined and compared with in case of the same amount of energy is met from the existing electricity distribution network. With this study, it had been aimed to produce electricity from wind energy to meet the energy needs of many low power systems such like signaling systems and to set a precedent for the works to be done.