Hidrojen hibrit otobüslerde CAN Bus sistemleri ve uygulaması
CAN Bus (controller area network) application on the hybrid bus
  1. Tez No: 271500
  2. Yazar: METİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde otomobillerin kokpit bölümü uçak kokpitlerini andırmaktadır. Yüzden fazla sayıda duyarga aracın sürücü ve yolcu güvenliği başta olmak üzere her türlü konforunu sağlamakta, araç ile ilgili birçok bilgi ve arızaları sürücüye göstermektedir. Bu duyargaların (sensör) sinyallerinin iletilmesinde kullanılan çok sayıda kablo yerine Robert Bosch firması tarafından 1986 yıllarında geliştirilen yazılım ile kontrollü tek bir hattan veri transferi sağlayan Can Bus sistemleri ortaya çıkmıştır.Yüksek hızlı ağlara ve çoklu kablolamalara alternatif olan CAN sistemleri; otomobiller başta olmak üzere robot endüstrisinde, asansörlerde, değişik makinelerin kontrolünde, trafik sinyalizasyon sistemlerinde, laboratuar otomasyonu v.b akıllı olarak adlandırılan bütün cihazlarda en çok 1 Mbit/sn lik hızlarda veri ileşitimi sağlar.Yapılan bu çalışmada hibrit otobüsler için 3 adet sensör kullanılarak CAN Bus hattı üzerinden motor sıcaklığının okunması, otobüsün kapısının kapalı veya açık olduğu, geçen yolcu sayısı bilgilerinin ekranda okunması sağlanmıştır. Ayrıca Yapımı düşünülen Hidrojen Hibrit Otobüs için Mercedes Citaro model otobüsün CAN Bus sistemi ile, Siemens ELFA sürücü sistemleri ve donanımları incelenmiş, imal edilecek otobüs CAN Bus haberleşme sistemi ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Today, the latest model buses and cars drive on the front under the control of the cockpit section is almost reminiscent of the aircraft cockpit. So many sensors (sensor) information of the vehicle driver and passenger safety, mainly to provide every comfort, a lot of information about car shows and drive failures. Of this sensor (sensor) is used to transmit signals of several cables in place in 1986 by Robert Bosch company controlled by software developed allows data transfer from one line Can Bus systems have emerged.High-speed networks and multi cables?s alternative the CAN systems, cars, mainly in the robot industry, in elevators, various machines for the control of traffic signal systems, laboratory automation and so-called smart all the devices provide in the maximum 1 Mbit / sec data speeds.When the CAN Bus system is not used, about 200 kg weight and 2 km long cable was using at the normal automative . After CAN (contol Area Network) communication protocol use nowadays, about 20 kg, weight and 200 meters length cables are using. Cables has been reduced.In this study the 3 sensor using at hibrit buses. Sensor signalling carry via CAN Bus line to read engine temperature, the bus door closed or open as the last number of passengers on the screen to read information provided.