Sabit ortodontik tedavi gören bireylerde klorheksidin içerikli diş macunlarının streptococcus mutans ve lactobacillus miktarı ile periodontal parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of chlorhexidine-containing dentifrices on oral flora and periodontal parameters in adolescents with fixed orthodontic devices
- Tez No: 523409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; günlük kullanıma uygun olup farklı konsantrasyonlarda CHX içeren diş macunlarının ağız mikroflorası ile periodontal parametreler üzerine etkilerinin sabit ortodontik aygıtlar ile tedavi gören genç bireylerde klinik olarak incelenmesidir. Randomize, tek kör, prospektif ve çapraz tasarım olan çalışmamız 10-18 yaş aralığındaki (14,5±1,89 yıl) en az 12 aydır (17,42±1,96 ay) sabit ortodontik tedavi gören 28 sağlıklı adölesan (17 kız, 11 erkek) hastaya uygulanmıştır. Çalışmamız 4 döneme ayrılmıştır. 2. ve 4. dönemlerde hastalar 3 hafta süreyle % 0,05 ve % 0,12 konsantrasyonlarında klorheksidin içeren test macunlarını kullanmıştır. 1. ve 3. dönemler arınma süreçleridir. Hastalardan her dönem sonunda tükürük örnekleri toplanıp S. mutans ve Lactobacillus miktarları ile pH bakımından değerlendirilmiştir. Eş zamanlı olarak periodontal cep derinliği, kanama indeksi, gingival indeks, ortodontik plak indeksi ölçümleri yapılmıştır. Çalışmamızın istatistik değerlendirmesi Wilcoxon, Mann-Whitney U ve rANOVA testleri ile yapılmıştır. 705 nolu macun kullanımı sonrası tükürükteki SM miktarlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma kaydedildi (p0,05). 712 nolu macun kullanımı sonrası tükürükteki LB miktarlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma kaydedildi (p0,05). 705 nolu macun kullanımı sonrası gingival indeks ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma kaydedildi (p0,05). 705 nolu macun kullanımı sonrası plak indeksi ortalamalarında kızlarda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma kaydedilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the effects of chlorhexidine (CHX)-containing dentifrices at two different concentrations on oral microflora and periodontal parameters in young patients treated with fixed orthodontic devices. A randomized, single-blind, prospective, crossover study was performed in 28 healthy adolescents (17 girls,11 boys), (age range, 10-18 years, mean: 14,5±1,89 years), undergoing fixed orthodontic treatment for at least 12 months (means: 17,42±1,96 months). The study was divided into four periods. During periods 2 and 4 the volunteers used CHX-containing dentifrices at concentrations of 0.05% (705 dentifrice) and 0.12% (712 dentifrice) for 3 weeks. Periods 1 and 3 were wash-out periods. Saliva samples were collected from the patients at the end of each period and evaluated for the amounts of S. mutans (SM) and Lactobacillus (LB) and the pH value. Periodontal pocket depth, bleeding index, gingival index and orthodontic plaque index measurements were also performed at the end of each period. The statistical evaluations were conducted with Wilcoxon, Mann-Whitney U and rANOVA tests at the 0.05 level of significance. A statistically significant reduction in the amount of SM in saliva was observed after use of the 705 dentifrice (p0.05); however, a statistically significant reduction in the amount of LB in the saliva was observed after use of the 712 dentifrice (p0.05). A statistically significant decrease in the mean gingival index was observed after use of the 705 dentifrice (p0.05).