Bitişik nizam yapıların farklı kat seviyelerindeki çarpışma etkisi
Pounding effect on different story levels of adjacent structures
  1. Tez No: 523417
  2. Yazar: SERENAY ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Geçmişten günümüze kadar meydana gelen tüm depremlerde en çok hasarı bitişik nizam olarak konumlandırılan yapıların aldığı bilinen bir gerçektir. Bitişik nizam yapıların inşa aşaması farklı zamanlarda gerçekleştiği için binalar arasında çeşitli farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de yapıların kat seviyelerinin farklı olmasıdır. Bu çalışmada, bitişik olarak konumlandırılmış binaların farklı kat seviyelerinde meydana gelen çarpışma etkisi araştırılmıştır. 5 katlı, 7 katlı ve 10 katlı binaların herhangi iki tanesinin seçilerek yan yana getirilmesi ile çeşitli çekiçleme kombinasyonları elde edilmiştir. Farklı kat seviyelerini gösterebilmek için ikili yapılardan birinin zemin kat yüksekliği arttırılırken diğerinin tüm kat yükseklikleri eşit tutulmuştur. Bu modellerden elde edilen veriler, döşeme-döşeme çarpışmasını temsil eden modellerden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bu yapılar arasında yetersiz derz mesafesini temsilen 1 cm ve 3 cm boşluk bırakılmıştır. Ayrıca DBYBHY-2007'ye göre hesaplanan derz mesafeleri ile elde edilen sonuçların yeterliliği incelenmiştir. Modeller SAP2000 programında bulunan link elemanlar kullanılarak birbirine bağlanmıştır. 4 adet farklı özelliklere sahip deprem ivme kaydı ile 180 adet doğrusal olmayan dinamik analiz gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda çekiçleme modellerinde meydana gelen maksimum link kuvveti, bu kuvvetin oluştuğu noktadaki maksimum yer değiştirme mesafesi, çarpışma sayısı ve taban kesme kuvveti gibi değerler karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, bitişik nizam yapılar arasında bırakılan yetersiz derz mesafelerinin deprem anında oldukça büyük çarpışma kuvvetlerine neden olduğu görülmüştür. Ayrıca yönetmeliğe göre hesaplanan derz mesafeleri analizlerin çoğunluğunda yetersiz gelmiştir.
Özet (Çeviri)
It is the known fact that, all of the earthquakes occured from past to now, adjacent structures take most of damages. Because of the construction time of adjacent structures are different, some differences come up between the buildings. One of them is having different story levels of structures. In this work, the pounding effect on different story levels of adjacent structures was researched. Choosing any of two buildings from the 5 story, 7 story and 10 story buildings, some pounding combinations were obtained. To show different story levels, the ground floor height in a structure were increased and the other structure's all floor heights were taken as same. The datas were compared with the results of slab- slab pounding. To represent inadequate distance, 1cm and 3 cm gap distance were put between the adjacent buildings. Also, the results getted from using Turkish Earthquake Code (2007) regulations for gap calculations were investigated. Buildings were connected to eachother by using link elements in SAP2000. 180 nonlinear dynamic analysis were done by using 4 different earthquake spectrum. Maximum link forces, maximum displacements of these links, number of poundings and base shear forces were compared. As a result, it was seen that, the inadequate gap distances between adjacent structures caused very big pounding forces during earthquake. Moreover, the gap distances which were calculated by using Turkish Earthquake Code were insufficient most of the analysis.