Rektifiyan slant helislerin karakterizasyonları
Characterisation of rectifying slant helices
  1. Tez No: 523418
  2. Yazar: CAHİT AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Öklid uzayında eğriler teorisi ile ilgili bazı temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde 3 boyutlu Öklid uzayında rektifiyan eğrilerle ve helislerle ilgili bazı tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde rektifiyan eğri ve slant helis tanımlarından yola çıkarak rektifiyan slant helis tanımlanmıştır. Tanımlanan rektifiyan slant helislerin eğrilik ve burulma fonksiyonları yardımıyla bazı karakterizasyonlarına ve rektifiyan slant helis örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of three parts. The first chapter is devoted to some basic definitions and concepts related to the theory of curves in Euclidean 3-space. In the second chapter, definition of rectifying curve and slant helix are given in Euclidean 3-space. In the third chapter, by means of the definitions of rectifying curve and slant helix, rectifying slant helices are defined. Also, some characterizations and examples of rectifying slant helices are given by the help of curvature and torsion functions.