Deprem etkisi altında yetersiz derz mesafesine sahip döşeme seviyeleri aynı ve farklı olan komşu yapıların çarpışma analizi
Collision analysis of neighboring structures with insufficient joint distance with same and different slab levels under earthquake effect
  1. Tez No: 661567
  2. Yazar: ZELİHA ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ülkemizde her geçen gün nüfusun artmasıyla konut ihtiyacı da artmaktadır. Bu sebeple yapılar, özellikle nüfusun yoğun olduğu kentlerde alandan tasarruf etmek için bitişik nizamda ve çok katlı inşa edilmektedir. Fakat bitişik ya da yan yana yapılmış bu yapıların, deprem sırasında birbirlerine çarpması sonucu yapılarda ağır hasarlar meydana gelmektedir. Bu durum bitişik nizam yapılarla ilgili yapılan çalışmaları önemli kılmaktadır. Bu çalışmada, kat seviyeleri farklı olan bitişik nizam yapıların deprem etkisi altındaki davranışlarının incelenmesi ve ileride bu bağlamda yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, kat sayıları aynı olan ve farklı olan bitişik nizam betonarme binalar modellenmiştir. Bu binalar, aralarında farklı mesafeler bırakılarak ve farklı kat seviyelerinde SAP2000 paket programında modellenmiş ve 1940 El Centro deprem kaydı kullanılarak deprem etkisi altında dinamik analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda, katlardaki çarpışma kuvvetleri, kesme kuvvetleri ve momentler grafik haline getirilip incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing needs are increasing day by day with the increase in population in our country. For this reason, buildings are built in adjacent buildings and multi-storey buildings. These adjacent or side-by-side structures collide with each other during the earthquake, causing serious damage to structures. This demonstrates the importance of studies on adjacent structures. In this study, it is aimed to investigate the behavior of adjacent buildings with different storey levels under the effect of earthquake and to shed light on the future studies in this context. For this purpose, adjacent regular concrete buildings with the same and different storey numbers were modeled. These buildings were modeled with different distances between the buildings and at different floor levels in SAP2000 package program and dynamic analysis was performed under the influence of earthquake using the 1940 El Centro earthquake record. As a result of the analyzes, the collision forces, shear forces and moments in the floors were plotted and examined.