Preparation and characterization of novel dental composite containing of Boron nitride
Bor nitrit içeren yeni dental kompoziterin hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 523419
  2. Yazar: HENDA SALEM A. ABDUSSALAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dental kompozit, diş hekimliğinde sağlıklı bir diş yapısının korunmasına yardımcı olan en önemli ve en yaygın kullanılan restoratif materyallerden biridir. Bu çalışmada, hekzagonal bor nitrür partikülleri (h-BN) ticari olarak elde edilebilen reçine monomerleriyle harmanlanarak diş kompozitleri hazırlanmıştır. Daha sonra dental dolguların mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. h-BN yüzeyinin fonksiyonel grupları üzerinde serbest radikal polimerizasyonuyla polimerize olan glisidil metakrilat ile modifikasyonundan sonra bir dolgu maddesi olarak h-BN kullanılmıştır. Bir sonraki modifikasyon aşamasında, 3-amino-l, 2,4-triazol, 5-aminotetrazol, imidazol ve taurin kullanılarak epoksit halkalarının açılmasıyla bu materyaller glisidil metakrilata bağlanmışlardır. Dental kompozit, mükemmel mekanik özellikleri ve düşük büzülme kapasitesi nedeniyle Bis-GMA kullanılarak hazırlanmıştır. Bis-GMA`in viskozitesini azaltmak için bir reçine matrisi olan TEGDMA ile karıştırılmıştır. Bu çalışmada hazırlanan tüm maddeler FT-IR, TGA ve SEM cihazları ile karaterize edilmiştir. Ayrıca diş kompozitinin çözünürlük yüzdesi (SL%), su tutma yüzdesi (WS%), elastisite kuvveti (FS), elastisite modülü (FM) ve sitotoksisite özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental composite is one of the most important and commonly used restorative materials in dentistry, which helps to maintain a healthy tooth structure. In this work, dental composites were prepared by blending hexagonal boron nitride nanoparticle (h-BN) with commercially obtainable resin monomers. Then, the mechanical and physical properties of these dental fillings were identified. h-BN was used as a filler after modification with glycidyl methacrylate that was polymerized on functional groups of h-BN surface by free radical polymerization. In the next modification step, 3-amino-1,2,4triazole, 5-aminotetrazole, imidazole, and taurine were used by attaching these materials into glycidyl methacrylate via opening of epoxide rings. The dental composite was prepared by using Bis-GMA, because of its excellent mechanical properties and low shrinkage capacity. TEGDMA as resin matrix was blended with Bis-GMA to reduce its viscosity. All substances prepared in this work were characterized by FT-IR, TGA and SEM instruments. In addition, the percentage of solubility (SL%), the percentage of water sorption (WS%), the flexural strength (FS), the flexural modulus (FM) and the cytotoxicity properties of dental composite were investigated.