Bazı makrofungus türlerinden izole edilmiş polisakkaritlerin in vitro ve in vivo prebiyotik aktivitesinin belirlenmesi
In vitro and in vivo prebiotic activity assay of polysaccharide extracted from some mushrooms
  1. Tez No: 523452
  2. Yazar: ESRA UTHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında Agaricus bisporus (beyaz suş), Agaricus bisporus (kestane suşu), Boletus edulis, Cantharellus cibarius, Ganoderma lucidum, Pleurotus ostreatus ve Trametes versicolor makrofunguslarından ekstrakte edilen polisakkaritlerin in vitro prebiyotik etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus ve Escherichia coli bakterilerinin % 0,25, % 0,5, % 1,0 ve % 2 konsantrasyonlarında polisakkarit varlığında üremesi 48 saat süre ile mikropetri kuyularında nefalometrik olarak izlenmiştir. Negatif ve pozitif kontrol grubu olarak sırası ile glikoz ve inulin kullanılmıştır. En yüksek in vitro prebiyotik aktivite Cantharellus cibarius polisakkaridinin (CCP) % 0,25 konsantrasyonda elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında % 0,25 CCP'nin in vivo koşullardaki prebiyotik etkisi mikrobiyolojik, biyokimyasal ve histolojik parametreler ile araştırılmıştır. Mikrobiyolojik parametre olarak, in vivo deneylerden elde edilen bağırsak örneklerinde Lactobacillus spp., Bifidobacterium spp., Bacteroides spp. ve Clostridium spp. sayımı yapılmıştır. Lactobacillus spp. ve Bifidobacterium spp.'nin en fazla üremesi CCP ile beslenen sıçanlarda olmuştur. En yüksek Bacteroides spp. ve Clostridium spp. üremesinin ise negatif ve pozitif kontrol grubunda olduğu belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında CCP'nin prebiyotik olarak bir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first step on this study the in vitro prebiotic activity of some mushrooms (Agaricus bisporus (white), Agaricus bisporus (brown), Boletus edulis, Cantharellus cibarius, Ganoderma lucidum, Pleurotus ostreatus and Trametes versicolor) polysaccharides were investigated. For this purpose, the growth of Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus and Escherichia coli bacteria in presence of 0.25%, 0.5%, 1.0% and 2% concentrations mushroom polysaccharides was monitored nephometrically in microplate wells during 48 hours. Glucose and inulin were used as negative and positive control group, respectively. The highest in vitro prebiotic activity was obtained in the 0.25% dose of Cantharellus cibarius polysaccharide (CCP). In the second step of the study, the in vivo prebiotic effect of CCP (0,25%) was investigated by microbiological, biochemical and histological parameters. The colonic Lactobacillus spp., Bifidobacterium spp., Bacteroides spp. and Clostridium spp. were counted as microbiological parameters. The highest colony numbers of Lactobacillus spp. and Bifidobacterium spp. were obtained in the group of CCP. On the other hand, the highest Bacteroides spp. and Clostridium spp. colony numbers were counted in negative and positive control groups. As a result, it has been observed that CCP has a potential as a prebiotic.