Development of novel polymer electrolytes for electrical double layer supercapacitors
Elektriksel çift katmanlı süperkapasitörler için özgün polimer elektrolitlerin geliştirilmesi
- Tez No: 523468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLVEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyo ve Nano Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Süperkapasitörler yüksek enerji depolama özelliğinden dolayı çok önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, poly (VA-co-AN) kopolimeri sentezlenip farklı oranlarda poli(etilen oksit) (PEO) ile harmanlanmış ve elde edilen kompozitlere LiBF4 ve iyonik sıvı (1-etil-3-metilimidazol tetrafloroborat) eklenerek farklı polimer elektrolitler elde edilmiştir. Ayrıca, sentezlenen kopolimer ile harmanlanmış ve farklı oranlarda borik asit (H3BO3) ve LiBF4 eklenip farklı polimer elektrolitler elde edilmiştir. Son olarak, poli(vinil alkol) saf suda çözülüp, seyreltilmiş H2SO4 ve H3BO3 ile karıştırılıp jel polimer elektrolit elde edilmiştir. Üretilen numuneler FT-IR ile incelenmiştir. Isıl özellikleri TGA ve DSC ile incelenmiştir. Polimer elektrolitlerin iletkenlikleri impedans analizör ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supercapacitors have become very important recently due to their high-power supply. In this study, poly (VA-co-AN) copolymer is synthesized and blended with different ratios of poly (ethylene oxide) (PEO) and then, the resulting composites were mixed with LiBF4 and ionic liquid (IL) (1-ethyl-3-methylimidazole tetrafluoroborate) to have different polymer electrolytes (PEs). Besides, synthesized copolymer was blended with PEGME and mixed with different amounts of H3BO3 and LiBF4 to have several novel PEs. Finally, dissolved PVA was mixed with diluted H2SO4 and H3BO3 to obtain GPE. The synthesized PEs was investigated by using FT-IR. Thermal properties were studied by TGA and DSC. Conductivity studies of the PEs were investigated by impedance analyzer.