Risk grubu olgularda mamografik takiplere dinamik MR görüntüleme de mutlaka eklenmeli midir?
Shoud dinamic MRI screening be added to mammographic follow ups of risc groups?
  1. Tez No: 523497
  2. Yazar: MELİSA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DR. GÜLTEN SEZGİN BENER, DR. MAKBULE VARER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Servisinde 2007-2009 yılları arasında bir kısmı meme kanseri teşhisi ile parsiyel mastektomili, bir kısmı da birinci derece yakınlarında meme kanseri olan 80 hastalık bir gruba mamografi ve meme MR görüntülemesi yapılmıştır. Mamografi çekimleri standart CC ve MLO pozisyonlarda, MR incelemeleri ise 1,5 Tesla MR cihazında, çift sarmallı meme koili kulanılarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların 52 (% 65)'sinde meme kanseri yönünden aile öyküsü mevcuttur. Kalan 28 (% 35)'inde ise aile öyküsü yoktur. Otuz (%37,5) olgu önceden meme kanseri geçirmiş olmakla birlikte 50 (%62,5) olguda ise böyle bir öykü mevcut değildir. Önceden meme kanseri geçirmiş 30 (%37,5) olgu radyoterapi ve kemoterapi almıştır. Seksen olgunun 12 (%15)'sinde meme MR'ın mamografiye katkısı gösterilememiştir. Ellidört (%67,5) olguda ise MR'ın mamografiye katkı sağladığı gösterilmiştir. Beş (%6,5) oguda MR'ın mamografiye yanlış negatif katkı sağladığı, patolojik sonuçlarla karşılaştırıldığında saptanmıştır. Kalan 9 (%11,5) olguda da patolojik sonuçlarla karşılaştırıldığında, yanlış pozitif sonuç elde edilmiştir. Çalışmaa dahil edilen tüm ogularda, rutin yıllık mamodragik takiplere meme MR'ın, özellikle de kontrastlı dinamik MR görüntülemenin eklenmesinin anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
During 2007-2009 a group of 80 paients which either some of them had partial mastectomy doe to the diagnose of breast cancer or some of them had first degree family member with breast cancer, were scaned with mammography and MRI screening at Radiology Department of Izmir Ataturk Education and Research Hospital. Mammography screenings were performed under standard CC ve MLO positions using 1,5 Tesla (MRI) scanner with dual breast coil. Fifty of the patients (%65) enrolled in this study had a family history with breast cancer. Twenty eight (%35) of the patients didn't have a family history. Although 30 (%37,5) out of 80 paients had breast cancer before 50 (%62.5) of the patients didn't have a history. Thirty (%37,5) patients who had breast cancer before were treated with radiotheraphy and chemotheraphy. In twelve (%15) out of 80 patients advantage of breast MRI to mammography could not be proven. Fifty four (%67,5) patients' MRI had advantage over mammography. Five (%6,5) patients' MRI had false negative results were false positive when compared with the pathology results. Nine (%19) patients' MRI scaning results were false positive when compared with the patohology results. This study concludes that it is meaningful to add breast MRI scaning to annual mamographic follows ups to all the cases that were evaluated here.