Henoch schönlein purpurası tanılı hastaların epidemiyolojik, klinik ve laboratuar bulgularının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 523525
  2. Yazar: FETHİYE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM EL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Henoch-Schönlein purpurası (HSP), çoğunlukla cilt olmak üzere, eklemler, sindirim sistemi ve ürogenital sistemi etkileyen çocukluk dönemindeki en yaygın gözlenen vaskülittir. Bu çalışmanın amacı HSP nedeniyle takip edilen hastaları epidemiyolojik, klinik ve laboratuar bulguları açısından incelemektir. Yöntem: Araştırma kesitsel nitelikte olup, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi pediatri kliniğine 2013-2018 yıllarında müracaat eden HSP tanısı almış 67 hastada; epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar bulguları değerlendirilmesi için 52 parametre retrospektif incelendi ve veriler SPSS programına kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Henoch-Schönlein purpura (HSP) is the most common vasculitis observed during childhood which affects joints, digestive system, urogenital system and mostly the skin. The aim of this study is to examine the epidemiological, clinical and laboratory findings of patients who are followed due to HSP. Method: This research is cross-sectional and 52 parameters were analyzed retrospectively for the evaluation of epidemiological, clinical and laboratory findings of 67 patients with HSP who applied to Mustafa Kemal University Faculty of Medicine Department of Pediatrics during the years of 2013-2018 and the data were recorded on SPSS.