Kamu ihalelerinden yasaklanma
Prohibition from public procurement
  1. Tez No: 523581
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Devletler; kamu ihalelerinin devamlılığını ve güvenirliğini sağlamakta; düzenli işleyişini kontrol etmek adına sürekli olarak takip altında tutmakta; gerekli gördüğü durumlarda kamu ihalelerini düzenleyen mevzuatta değişikliğe gitmektedir. Belirttiğimiz bu hususa ilişkin dış dinamiklerin de etkisiyle Türk Hukuku'nda 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu yürürlüğe girmiştir. Kamu ihalelerinin hukuka uygun ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi için çeşitli denetim ve kontrol araçları; yaptırımlar ve ilkeler uygulanmaktadır. Tezimizde, bir yaptırım olarak“ihaleye katılmaktan yasaklama”kurumu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca; ihaleye katılmaktan yasaklama kararının çeşitleri kararı veren merciye göre idari yasaklama ve yargısal yasaklama şeklinde sınıflandırılmış ve incelenmiştir. Yine; ihaleye katılmaktan yasaklama kararının idare tarafından verilmesi halinde; bu kararın idari yaptırımlar açısından değerlendirilmesi yapılmış ve bu kararın niteliği de bir idari yaptırım olarak tespit edilmiştir. Bu kapsamda idari yaptırımlara temel teşkil ilkeler ekseninde değerlendirme yapılmıştır. Bu tez, kamu ihalelerine katılma yasağıyla ilgili olarak mevzuattaki eksikliklerin tespiti ve uygulamada meydana gelen sorunları belirtip bu sorunların çözümünde uygulayıcılara çözüm sağlama noktasında çözüm önerileri getirme amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
States provide the reliability and continuity of public procurements; keep under constant monitoring for regular working; change the public procurement legislation in necessary cases. Noting the fact of influence of external Dynamics, Turkish Public Procurement Law No. 4734 and 4735 in numbered Public Procurement Contracts Law were enacted. In order to execute public procurements in a lawful and transparent manner, various audit and control tools, sanctions and guidelines are applied. In our thesis, as a sanction“to ban from participating in the tender”Corporation are explored in detail. In addition; the decision to ban from participating in the tender varieties according to administrative ban and addressed as judicial decision in the form of a restraining order is classified and studied. Again; the decision to ban from participating in the tender should be given by the Administration; This decision is made and the administrative sanctions evaluation in terms of the nature of this decision has been identified as an administrative sanction.In this context, policies that would form the basis of administrative sanctions in the evaluations. This thesis, regarding public procurement ban to participate in the determination of the deficiencies in legislation and in practice, specify the problems that occurred in solving these problems at the point of providing solutions to the practitioner suggested solutions is intended to bring.