Production management and business model of biodiesel
Biyodizel üretim yönetimi ve iş modeli
- Tez No: 523590
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde eski yıllara oranla enerji ihtiyacı daha yüksek seviyelerdedir ve bu enerji ihtiyacı her geçen sene artmaktadır. Bu enerji ihtiyacını karşılayabilmek için ülkeler farklı yolara başvurmaktadır. Artan enerji ihtiyacıyla beraber fosil kaynakların da kısa bir zaman içinde tamamen tükeneceği öngörülmektedir. Dünya buna şimdiden önlem almaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları da bu enerji açığına bir çözüm olarak görülmektedir. Biyodizel de yenilenebilir enerji kaynakları arasında bir alternatif olarak gösteriliyor. Gelişen teknoloji ve kullanılan aletlerin, kimyasal ve endüstriyel bilgilerin gelişmesiyle hızlı bir şekilde biyodizel üretimi gün ve gün artmaktadır. Bitkilerden elde edilen yağlar, alglerden elde edilen yağlar, evsel yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilir. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabilir. Biyodizel sunduğu fırsatlarla ve avantajlarla iyi bir alternatif kaynağı olarak gösterilmektedir. Çünkü ekonomiktir, doğa dostudur, yeşil bir yakıttır, çevreyi fosil yakıtların kirletmiş olduğu gibi kirletmez, her yerde üretilebilir ve üretimi kolaydır, maliyeti düşüktür, bu da insanlara alım ve üretim gücü sağlamaktadır. Fosil yakıtlarla karıştırıldığında normal kullanılan benzinin verdiği sonuçlardan çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Ayrıca karışımın sonunda çevreye verilen zarar da azalmaktadır. Biyodizelin üretiminde nasıl aşamalardan geçtiğini, bu aşamalarda neler yapıldığını ve ne gibi teknik sonuçlar verdiği belirtilmiştir. Bu projede biyodizel üretimi için yağ kullanılan yağ verimi olan çeşitli bitki örnekleri kullanılmıştır. Her birinden elde edilen sonuçların farklı olduğu tespit edilmiştir. Bitkilerin verdiği yağ miktarı, tarladaki verimi, küspe değeri biyodizel üretiminde optimal olup olmadığını göstermiştir. Üretim masrafları ve küspe ve biyodizel miktarları bulunup her birinden ne kadar kar edileceği hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda en çok gelir elde edilen ürün mısır çıkmıştır. Mısır bitkisinin Türkiye şartlarında üretiminin artmasıyla ortaya çıkacak sonuçlar ele alınmıştır. Ne kadar ekonomik potansiyel yarattığı hesaplanmıştır. Türkiye olarak akaryakıta verilen para cari açığın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu kayıptan kurtulubilmek için biyodizel çok iyi bir fırsattır. Dünyada her geçen yıl üretimi artmaktadır ve iyi bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak görülmektedir. Örneğin GAP projesi tamamlandığında ve bu alanda mısır kullanıldığında, bu üretilen bu mısırı biyodizel yapımında kullanıldığında Türkiye'ye büyük bir ekonomik bir fırsat sunmaktadır. Ayrıca iş gücü, istihdam artarken, işsizlik azalmakta ve insanların refah seviyesi artmaktadır. Bu da kaçınılmaz bir fırsat sunmaktadır. vii Dünya'da artan enerji ihtiyacını karşılamak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler incelenmiş ve detaylandırılmıştır. Avantajları ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Günümüzde kullanılan yakıtların TL/kcal hesaplamaları yapılıp, en uygun ve ucuz yakıtlar sıralanmıştır ve biyodizelin ekonomik yönden bu yakıtlar arasındaki yeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, energy needs are higher than in previous years, and this energy requirement is increasing every year. Countries are developing different ways to meet this energy need. It is estimated that the fossil resources will be fully consumed in a short period of time together with the increased energy requirement. The world is already taking precautions. Renewable energy sources are also seen as a solution to this energy need. Biodiesel is also shown as an alternative among renewable energy sources. With the development of advanced technology and used tools, with chemical and industrial knowledge, biodiesel production is increasing day by day. Oils obtained from plants, oils obtained from algae and animal fats can also be used as biodiesel raw materials. Even animal fats such as frozen fat and fish oil can be used to make biodiesel fuel. Biodiesel is shown as a good alternative with its opportunities and advantages. Because it is economical, it is nature friendly, it is a green fuel, it does not pollute the environment like fossil fuels have been polluted, it can be produced everywhere, production is easy, cost is low, which gives people purchasing and production power. When mixed with fossil fuels, it gives much better results than the results of normal gasoline. In addition, damage to the environment at the end of the mixture is also reduced. It has been mentioned how biodiesel pass through the stages of production, what is done at these stages and what technical results they give. In this project various plant with oil yield were used for biodiesel production. It has been determined that the results obtained from each plant are different. The amount of fat given by the plants, the yield on the farm, the value of the oilcake showed that biodiesel production is optimal or not. The costs of production and the amount of oilcake and biodiesel are calculated. Finally amount of profit to be made from each plant is calculated. As a result of these calculations, the most profitable product was found corn. The results of the production of corn plant in Turkish conditions was discussed. It was calculated how much economic potential it creates in Turkey. In Turkey, the money given for petroleum has a big percent of current account deficit. To get rid of this loss, biodiesel is a great opportunity. Every year in the world, biodiesel production is increasing and is seen as a good source of renewable energy. When the GAP project is completed and corn is used in the field, this produces a great economic opportunity for Turkey when it is used to produce biodiesel. The labor force increases, employment increases, unemployment decreases and the level of welfare of people increases. This is an inevitable opportunity. Various methods are used to meet the increasing energy demand in the world. These methods have been reviewed and detailed. Its advantages and disadvantages are mentioned. Try/kcal calculations are made for today's used fuels, the most suitable and cheap fuels are listed and economical place of biodiesel among these fuels were determined.