İdari yargıda dilekçe ret kararları
Rejection decisions of petitions in administrative judiciary
- Tez No: 996561
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türk idari yargılama hukukunda davanın kurucu unsuru olan dava dilekçelerini ve bu dilekçelerdeki usuli eksiklikler neticesinde verilen dilekçe ret kararlarını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, dilekçe ret müessesesinin yargılamanın sıhhati ve usul ekonomisi açısından işlevini ortaya koymak ve bu kararların hak arama hürriyeti ile olan hassas dengesini değerlendirmektir. Tezin birinci bölümünde, idari yargıdaki iptal, tam yargı ve vergi davaları genel esaslarıyla ele alınmış; dilekçelerin mahkemelerce yapılan ilk inceleme safhasındaki görev, yetki, ehliyet ve süre aşımı gibi parametreler açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun (İYUK) 3. ve 5. maddelerinde düzenlenen sıkı şekil şartları ve bu şartlara aykırılığın müeyyidesi olan dilekçe ret süreci detaylandırılmıştır. Özellikle; imza eksikliği, T.C. kimlik numarası zorunluluğu, dava konusunun somutlaştırılması ve birden fazla işleme karşı tek dilekçeyle dava açılması (objektif dava birleşmesi) gibi uygulamada sıkça uyuşmazlık konusu olan hususlar yargı kararları ışığında analiz edilmiştir. Çalışmada, dilekçe ret kararlarının davacıya hatasını düzeltme imkânı tanıyan“yol gösterici”bir ara karar olduğu vurgulanmakla birlikte, yargı mercilerinin aşırı şekilci yaklaşımlarının mahkemeye erişim hakkını zedeleyebileceği saptanmıştır. Sonuç olarak; dilekçe ret müessesesinin bir“tuzak”olmaktan çıkarılıp, hak arama özgürlüğünü destekleyen bir rehber niteliğine kavuşturulması gerektiği, bu doğrultuda basit eksikliklerin ara kararlarla ikmali ve“davanın reddi”yerine“davanın açılmamış sayılması”gibi daha esnek usul ekonomisi araçlarının benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis provides a comprehensive analysis of petition rejection decisions resulting from procedural deficiencies in legal complaints, which are the fundamental elements of administrative litigation in Turkish Law. The primary objective of the study is to demonstrate the function of the petition rejection mechanism in terms of the soundness of proceedings and procedural economy, and to evaluate the delicate balance between these decisions and the right to seek legal remedies. In the first part of the thesis, annulment, full remedy, and tax lawsuits in administrative jurisdiction are discussed within their general frameworks, and parameters such as jurisdiction, venue, standing, and statutes of limitation during the preliminary examination phase are explained. The second part details the strict formal requirements regulated in Articles 3 and 5 of the Administrative Yargılama Usulü Kanunu (Law No. 2577) and the petition rejection process as a sanction for non-compliance. Specifically, issues frequently encountered in practice, such as lack of signature, the requirement for T.R. identity numbers, concretization of the subject of the lawsuit, and filing a lawsuit against multiple transactions with a single petition (objective joinder of actions), are analyzed in light of judicial precedents. While the study emphasizes that petition rejection decisions are“guiding”interlocutory decisions that allow the plaintiff to correct errors, it concludes that excessively formalistic approaches by judicial authorities may impair the right of access to a court. Consequently, it is recommended that the petition rejection mechanism be transformed from a“trap”into a“guide”supporting the freedom to seek justice. To this end, the study suggests completing simple deficiencies through interlocutory orders and adopting more flexible procedural tools, such as“considering the case not filed”instead of“rejection of the case”.